SPORT 2018-10-05 KL. 07:36

SM-guld till Matilda Ahlberg

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Foto: Per Ringqvist

 

Den mentala träningen har gett resultat. Tidigare hade nog Matilda Ahlberg från Onsala gett upp. Nu bet hon ihop och tog hem SM-guldet.

 

VINDSURFING. – Det är jättekul! Jag har steppat upp mycket från förra året så jag är stolt över mig själv, säger Matilda Ahlberg från Onsala. 

När SM avgjordes i jobbiga vindförhållanden i Lidköping så var hon vassast – hon avgjorde tävlingen i de två avslutande racen.

– Jag har tränat mycket på det mentala, det hade jag problem med innan. Att inte ge upp när det går dåligt utan tänka positivt.

Något som var avgörande på SM. Hon bet ihop även när vinden fläkte ner henne i vattnet.

– Det funkade!

 

18-åringen går sista året på gymnasiet med vindsurfinginriktning som inriktning. Efter studenten är planen utstakat.

– Jag håller på oh söker jobb utomlands, jag tänker mig något varmt ställe där jag kan jobba som vindsurfinginstruktör.

Då ser det bra ut med ett guld i cv:t.

– Precis!



Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld
2025-05-15 KL. 21:00
Premium

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld

Bomben i Kolla – nu startar rättegången

Möt vårens succéspelare i en större intervju
2025-05-15 KL. 20:00
Premium

Möt vårens succéspelare i en större intervju

✔ Betygsätter starten ✔ Klubbytet ✔ Blyga målsättningen

Efter succén – blir nu enklare att söka parkeringstillstånd
NYHETER 2025-05-15 KL. 12:15

Efter succén – blir nu enklare att söka parkeringstillstånd

Nya e-tjänsten för färdtjänstansökan får bra betyg

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.