POLITIK 2023-03-29 KL. 09:00

"Utveckla välfärd med intraprenad"

Av Kristian Alm

Dra ner på privat välfärd och låt i stället medarbetarna starta självständiga intraprenader i kommunens regi. Det föreslår Socialdemokraterna i en motion.


Ska Aranäsgymnasiet kunna drivas som entreprenad? Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kritiken mot friskolekoncerner som slussar pengar från välfärden är hård över de flesta partigränser. I Kungsbacka driver även oppositionen att kommunen ska ta tillbaka driften av äldreboenden, efter flera skandaler.

Men det finns sätt att låta initiativ pch personalinflytande blomstra ändå, menar Socialdemokraterna. Det handlar om så kallad intraprenad, alltså att man skapar självständiga enheter inom kommunen som får stort inflytande över ekonomi och verksamhet.

Idag finns en variant på både Åsa gårdsskola och Fullriggaren Malevik, men S föreslår att det kan utvidgas.
– Det är ett ypperligt tillfälle att visa förtroende till någon av våra gymnasieskolor som kan skulle vilja ta steget och utveckla sin egen pedagogiska ledarskapsprofil, säger fullmäktigeledamoten Shabnam Zamani i ett pressmeddelande.

S menar att man därmed får bort vinstintresset, eftersom överskotten går till verksamheten.

Träffpunkt rivs och samvaron splittras
NYHETER 2026-02-20 KL. 11:45
Premium

Träffpunkt rivs och samvaron splittras

Äldre upprörda över chockbesked utan dialog

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-21 KL. 13:55
Så tycker Kungsbackaborna om snön

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.