POLITIK 2022-09-11 KL. 23:58

S på väg mot ett riktigt succéval

Av Ronny Karlsson

Det mesta talar för att Socialdemokraterna ökar rejält i kommunalvalet. Just nu, med 23 av 47 valdistrikt räknade, är partiet nära 20 procent och större än Sverigedemokraterna.

S på väg mot ett riktigt succéval
Magdalena Sundqvist är mycket nöjd så här långt med Socialdemokraternas framfart i kommunvalet. Foto: Ronny Karlsson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

När Norra Halland träffade Magdalena Sundqvist för en längre intervju till vår valserie, sade Sundqvist att hon siktade på 20 procent. Vid 23.50 på söndagskvällen hade partiet 19,7 procent av rösterna.
- Vi har trott på det hela tiden. Det är klart att vi är nöjda om det här håller sig. Vi vill få vara med och bestämma, då blir det bättre för Kungsbacka, säger Sundqvist sent på söndagskvällen.
Partiet nådde 15,4 procent lokalt vid valet 2018, men valrörelsen i år verkar ha fått den effekt man hoppats på.
- Vi har en medlem som varit med i 50 år, och som aldrig sett en bättre valrörelse. Vi har verkligen jobbat hårt och försökt att synas under lång tid. Jag tycker också att vi har varit trovärdiga i det vi har sagt.
Om nuvarande siffror står sig, kommer Socialdemokraterna att få behålla posten som oppositionsråd. Man ligger nämligen före Sverigedemokraterna lokalt. Det har varit ett viktigt mål under valrörelsen.
I den där intervjun i somras lovade Sundqvist att hon såg fram emot att vara obekväm i rollen som oppositionsråd. Det är något hon står fast vid.
- Frågar du min mamma så har jag varit obekväm hela livet. Då är det inga problem med fyra år till.

TV-klipp och nyheter

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.