POLITIK 2022-09-11 KL. 23:58

S på väg mot ett riktigt succéval

Av Ronny Karlsson

Det mesta talar för att Socialdemokraterna ökar rejält i kommunalvalet. Just nu, med 23 av 47 valdistrikt räknade, är partiet nära 20 procent och större än Sverigedemokraterna.

S på väg mot ett riktigt succéval
Magdalena Sundqvist är mycket nöjd så här långt med Socialdemokraternas framfart i kommunvalet. Foto: Ronny Karlsson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

När Norra Halland träffade Magdalena Sundqvist för en längre intervju till vår valserie, sade Sundqvist att hon siktade på 20 procent. Vid 23.50 på söndagskvällen hade partiet 19,7 procent av rösterna.
- Vi har trott på det hela tiden. Det är klart att vi är nöjda om det här håller sig. Vi vill få vara med och bestämma, då blir det bättre för Kungsbacka, säger Sundqvist sent på söndagskvällen.
Partiet nådde 15,4 procent lokalt vid valet 2018, men valrörelsen i år verkar ha fått den effekt man hoppats på.
- Vi har en medlem som varit med i 50 år, och som aldrig sett en bättre valrörelse. Vi har verkligen jobbat hårt och försökt att synas under lång tid. Jag tycker också att vi har varit trovärdiga i det vi har sagt.
Om nuvarande siffror står sig, kommer Socialdemokraterna att få behålla posten som oppositionsråd. Man ligger nämligen före Sverigedemokraterna lokalt. Det har varit ett viktigt mål under valrörelsen.
I den där intervjun i somras lovade Sundqvist att hon såg fram emot att vara obekväm i rollen som oppositionsråd. Det är något hon står fast vid.
- Frågar du min mamma så har jag varit obekväm hela livet. Då är det inga problem med fyra år till.

Jubilaren Sofie försöker ha bra människor nära sig
FAMILJ 2025-12-30 KL. 08:32
Premium

Jubilaren Sofie försöker ha bra människor nära sig

Är instruktör i pole och har rest till andra sidan jordklotet

TV-klipp och nyheter

Enormt intresse när Anna Kärrdin lottar ut en hel bar
KULTUR & NÖJE 2025-12-28 KL. 09:15
Premium

Enormt intresse när Anna Kärrdin lottar ut en hel bar

200 000 har sett inlägget på Instagram

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.