POLITIK 2022-06-02 KL. 15:00

Nytt parti vill sänka skatten

Av Kristian Alm

Sänkt skatt och samtidigt ökad service – det är målet för partiet Medborgerlig Samling Kungsbacka (MED).

Nytt parti vill sänka skatten
Mathias Bjerstaf, ordförande MED Kungsbacka. Foto: MED

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Partiet har nu antagit sitt första kommunpolitiska program. Man hävdar att övriga partier behandlar medborgarna som undersåtar, när det borde vara tvärtom.
– Mycket hårt arbete och en frekvent dialog med väljarna ligger bakom vårt idéprogram. Nu har vi ett heltäckande politiskt program som innebär förändring på riktigt för Kungsbackas invånare, säger Mathias Bjerstaf, ordförande för Medborgerlig Samling Kungsbacka i ett pressmeddelande.
Exakt hur man ska gå till väga är lite vagt, men några av målen är:
Kungsbacka ska ha Hallands lägsta skatt. För att nå dit förslår partiet en kraftigt sänkt kommunalskatt på upp mot en krona.
Nivågruppering i grundskolan. Alla elever ska får rätt stöd och stimulans. Såväl högpresterande elever som elever med svårigheter ska få möjligheter att utvecklas utifrån sin nivå.
Effektiv och rättssäker förvaltning. Enligt MED har bygglov en godtycklig hantering samt svårighet till insyn i processen. Kommunen behöver ta till krafttag för att komma till rätta med problemen.
Trygghet och ordning. MED vill öka tryggheten genom ökat samarbete mellan polis, frivilligorganisationer samt kommunala ordningsvakter och väktare. De vill även öka antalet trygghetskameror i riskfyllda områden.
Medborgerlig Samling (MED) kallar sig liberalkonservativt och har idag
representation i tre kommunfullmäktige; Laholm, Höör och Torsås.

TV-klipp och nyheter

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.