POLITIK 2023-02-09 KL. 06:59

Majoritet säger nej till förslaget

Av Kristian Alm

Flera partier ställer sig bakom Älvsåkersskolans förslag. Men en majoritet säger blankt nej.

Majoritet säger nej till förslaget
Emanuel Forsell (M) kallar förslaget om fyra års kontrakt för populistiskt. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Personal på Älvsåkersskolan har reagerat på att flyktingfamiljer tvingas flytta redan efter två år.
När tvåårskontrakten infördes gick det väldigt fort. Något formellt beslut fattades inte i kommunstyrelsen, vilket fick kritik i en revisorsrapport 2021, där man även konstaterade att barnrättsperspektivet kom i kläm.
Elin Hysén (L) är fortsatt kritisk:
– Redan initialt förespråkade vi fyraårskontrakt. Vi har inte diskuterat färdigt i partiet hur vi ställer oss, men vill utreda frågan för att se vilka möjligheter det finns att ge längre kontrakt och om det skulle ha en effekt.
Miljöpartiet tvekar däremot inte, utan har redan skrivit en motion till fullmäktige där man föreslår att hyrestiden förlängs till fem år.
– Det är tufft att ställa högre krav än kötiden som i snitt är 4,5 år., Det finns många kommuner som har en mer generös tidsgräns, säger Karin Färnlöf Clarin (MP).


Miljöpartisten Karin Färnlöf Clarin kräver fyra års hyreskontrakt i en motion.


Socialdemokraterna sällar sig till den analysen.
– Vi står bakom det skolan önskar, det är rimligt med fyra år. Det är inte omöjligt att vi kommer att ställa oss bakom Miljöpartiets motion, säger oppositionsrådet Magdalena Sundqvist (S).

För Vänsterpartiet är frågan självklar.
– Vi ställer oss bakom kraven och kommer att lyfta frågan i fullmäktige, säger Viking Bengtsson (V).

Även Roger Larsson från Kungsbackaborna stödjer skolans önskemål.
– Vi tycker inte om systemet med tillfälliga kontrakt, men fyra år är bättre än två. Att komma från elände, sen få vara två år i paradiset, och sen tillbaka till elände är ingen bra lösning.

Men från Moderaterna, Centerpartiet, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna är det blankt nej.
– Vi ska inte särbehandla efter etnicitet, vi vill ha en jämn fördelning där inte alla nyanlända samlas på samma plats. Jag är den förste att säga att svensk migrationspolitik fungerat uruselt, men lösningen är inte populistiska förslag med längre hyrestid, säger Emanuel Forsell (M).
Inte heller tycker han att det är något problem med skolbyte.
– Vi har fritt skolval. En förutsättning för bra integration är en jämn fördelning. Då får man byta skola, det gäller många andra elever. Vi har bra skolor i Kungsbacka, och jag tycker inte det är en katastrof att flytta från Älvsåkersskolan till Kullaviksskolan.

Stefan Jägnert, Sverigedemokraterna, instämmer:
– Att man rycks upp ur skolan i mitten av terminen kan hända alla barn beroende på olika omständigheter.
– Man har redan från början förtydligat att det är ett tvåårskontrakt som gäller under etableringstiden. Är det svårt inom kommunen finns det inget som hindrar att man även söker i andra kommuner.

Samma besked ger Kristdemokraterna.
– Vi står bakom alliansens beslut om tvåårskontrakten. Vi har förståelse för att situationen är ansträngande för barnen men vi tvingar ingen att byta skola, vi erbjuder också kort till kollektivtrafiken för de som har långt till skolan, säger Fredrik Kollberg (KD).

Kommunalrådet Fredrik Hansson (C) pekar på att husen i Anneberg snart har permanent bygglov, och då kommer att erbjudas till vanliga bostadskön. Det kommer på sikt att påverka situationen för Älvsåkersskolan, men inte problemet med att familjer måste flytta. Tvåårskontrakten vill han ändå inte förändra.
– Nej, jag ser ingen annan kortsiktig lösning.

Läs också:
Personal på skola slår larm om flyktingbarnens situation.





TV-klipp och nyheter

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.