POLITIK 2022-09-27 KL. 11:45

Lokala moderater tar sex platser i regionen

Av Ronny Karlsson

Det blir gott om politiker från Kungsbacka i nya regionfullmäktige. Bland annat kommer sex av de 17 moderaterna från den nordligaste kommunen i Halland.

Lokala moderater tar sex platser i regionen
Kommunalrådet Lisa Andersson blir en av sex moderater från Kungsbacka som tar plats i regionfullmäktige. Arkivbild: Ronny Karlsson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Regionvalet räknas sist efter varje val, men nu är allt klart även där. Socialdemokraterna blev största parti och tar 21 av mandaten. Men tittar man lokalt är det Moderaterna som lyckats bäst med att få in personer i regionfullmäktige. Kungsbackaborna Axel Storckenfeldt, Christian Johansson, Lisa Andersson, Emanuel Forsell, Hrave Forsne och Berit Bergström tar alla plats där de kommande fyra åren. De tre sistnämnda har det gemensamt att det är nya som ordinarie ledamöter.
Socialdemokraterna har representation från Kungsbacka i form av Jonas Strand och Helen Ung Le.
Övriga ledamöter från Kungsbacka är Hanna Schölander, (L), Peter Lundin (C), Larry Söder (KD), My Clingston (KD), Carita Boulwén (SD) samt Stefan Jägnert (SD).
Mandatfördelningen i regionfullmäktige:
Socialdemokraterna 21
Moderaterna 17
Sverigedemokraterna 12
Centerpartet 7
Kristdemokraterna 6
Liberalerna 4
Vänsterpartiet 4
Miljöpartiet fick 2,65 procent av rösterna och det var inte tillräckligt för att hålla sig kvar i regionfullmäktige. Det samma gäller för partiet Kungsbackaborna, som ställde upp i regionvalet men som där fick nöja sig med 0,33 procent (715 röster).


Så slutade det efter att Patrik gifte sig i tv-programmet
KULTUR & NÖJE 2025-11-27 KL. 21:15
Premium

Så slutade det efter att Patrik gifte sig i tv-programmet

"Tycker de fångat våran resa ganska bra"

TV-klipp och nyheter

Många nya boenden krävs för att lösa ny kärnkraft
2025-11-27 KL. 19:00
Premium

Många nya boenden krävs för att lösa ny kärnkraft

Vattenfall vill samarbeta med Kungsbacka

Portad från Systembolaget – bröt mot förbudet
NYHETER 2025-11-27 KL. 07:15
Premium

Portad från Systembolaget – bröt mot förbudet

Mannen döms även för vapenbrott och förolämpning

Efter prostatacancer – Johnny deltar i Mustaschkampen
NYHETER 2025-11-26 KL. 21:00
Premium

Efter prostatacancer – Johnny deltar i Mustaschkampen

Vanligaste cancerformen – vill ha screening och forskningspengar

34 år, 24 länder och kärleken – Erling om livet bakom ratten
FAMILJ 2025-11-26 KL. 20:00
Premium

34 år, 24 länder och kärleken – Erling om livet bakom ratten

”Aldrig ångrat att jag började köra buss”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.