Klik venligst
POLITIK 2022-09-27 KL. 11:45

Lokala moderater tar sex platser i regionen

Av Ronny Karlsson

Det blir gott om politiker från Kungsbacka i nya regionfullmäktige. Bland annat kommer sex av de 17 moderaterna från den nordligaste kommunen i Halland.

Lokala moderater tar sex platser i regionen
Kommunalrådet Lisa Andersson blir en av sex moderater från Kungsbacka som tar plats i regionfullmäktige. Arkivbild: Ronny Karlsson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Regionvalet räknas sist efter varje val, men nu är allt klart även där. Socialdemokraterna blev största parti och tar 21 av mandaten. Men tittar man lokalt är det Moderaterna som lyckats bäst med att få in personer i regionfullmäktige. Kungsbackaborna Axel Storckenfeldt, Christian Johansson, Lisa Andersson, Emanuel Forsell, Hrave Forsne och Berit Bergström tar alla plats där de kommande fyra åren. De tre sistnämnda har det gemensamt att det är nya som ordinarie ledamöter.
Socialdemokraterna har representation från Kungsbacka i form av Jonas Strand och Helen Ung Le.
Övriga ledamöter från Kungsbacka är Hanna Schölander, (L), Peter Lundin (C), Larry Söder (KD), My Clingston (KD), Carita Boulwén (SD) samt Stefan Jägnert (SD).
Mandatfördelningen i regionfullmäktige:
Socialdemokraterna 21
Moderaterna 17
Sverigedemokraterna 12
Centerpartet 7
Kristdemokraterna 6
Liberalerna 4
Vänsterpartiet 4
Miljöpartiet fick 2,65 procent av rösterna och det var inte tillräckligt för att hålla sig kvar i regionfullmäktige. Det samma gäller för partiet Kungsbackaborna, som ställde upp i regionvalet men som där fick nöja sig med 0,33 procent (715 röster).


Klik venligst
Veteranens sanslösa facit: 37 mål på 15 matcher
FOTBOLL 2026-10-13 KL. 13:13
Premium

Veteranens sanslösa facit: 37 mål på 15 matcher

Slog dubbla klubbrekord

Supertalangen utslagen i EM
SPORT 2026-10-13 KL. 12:24
Premium

Supertalangen utslagen i EM

Bingon ett populärt måndagsnöje
NYHETER 2026-10-12 KL. 20:15
Premium

Bingon ett populärt måndagsnöje