Av Kristian Alm
Under lång tid har han varit en av Kungsbacka mest framträdande politiker. Nu har Anders Ekström drabbats av cancer i bukspottskörteln.
– Bot står inte att finna, skriver han i ett inlägg på Facebook.
Den 78-årige fjäråsbon har varit ordförande för förskole- och grundskolenämnden, och de senaste åren ordförande för fullmäktige, en roll där han inte bara leder det viktiga arbetet där alla förtroendevalda möts, utan också ofta är ansiktet utåt när Kungsbacka får officiella besök.
Men nu har arbetet fått ett hastigt slut. På Facebook ger han själv besked:
"Jag har tråkiga nyheter. Jag har drabbats av cancer i bukspottskörteln. Sjukdomen är långt framskriden. Jag ligger just nu inlagd på sjukhus i Kungsbacka, och den skickliga personalen koncentrerar sig på att erbjuda lindring. Bot står inte att finna."
Anders Ekström har själv inte kraften att sköta kontakterna med omvärlden, utan skriver att det är sonen Andreas som tar diktamen och läser upp alla stödkommentarer som kommer in. Han har också gett tillstånd till publiceringen.
Förre Lerkilsspelarens nya satsning • Tog upp löpningen igen i höstas
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.



