POLITIK 2022-10-27 KL. 15:10

Högkostnadsskydd för elpriser införs i södra Sverige

Ett högkostnadsskydd för elpriser införs i södra Sverige. Såväl företag som privatpersoner kan ta del av stödet.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Totalt är det cirka fem miljoner svenskar som berörs av det nya högkostnadsskyddet. Stödet kommer att vara retroaktivt och beräknas utifrån det medelpris som varit på elen från oktober 2021 till september 2022.
En villa som har 20 000 kWh på ett år ska kunna få cirka 16 000 kronor i stöd.
Totalt kommer det nya högkostnadsskyddet att kosta 55 miljarder för staten.
– Det vi nu ser framför oss är ett elprisstöd som kan avlasta alla elanvändare och som samtidigt inte stimulerar till ökad elanvändning, sa energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) vid torsdagens pressträff.
Utbetalningar av det nya stödet kommer att ske tidigast i december.

Dubbelfesten gick i mål hos KTK
SPORT 2026-04-19 KL. 20:07
Premium

Dubbelfesten gick i mål hos KTK

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt
FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:07
Premium

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt

16-åringens storspel räckte inte: ”Matchens spelare utan tvekan”

En nybörjare stoppade segermaskinen
SPORT 2026-04-18 KL. 15:05
Premium

En nybörjare stoppade segermaskinen

Spurtduell avgjorde herrklassen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-20 KL. 11:47
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.