POLITIK 2022-10-27 KL. 15:10

Högkostnadsskydd för elpriser införs i södra Sverige

Ett högkostnadsskydd för elpriser införs i södra Sverige. Såväl företag som privatpersoner kan ta del av stödet.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Totalt är det cirka fem miljoner svenskar som berörs av det nya högkostnadsskyddet. Stödet kommer att vara retroaktivt och beräknas utifrån det medelpris som varit på elen från oktober 2021 till september 2022.
En villa som har 20 000 kWh på ett år ska kunna få cirka 16 000 kronor i stöd.
Totalt kommer det nya högkostnadsskyddet att kosta 55 miljarder för staten.
– Det vi nu ser framför oss är ett elprisstöd som kan avlasta alla elanvändare och som samtidigt inte stimulerar till ökad elanvändning, sa energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) vid torsdagens pressträff.
Utbetalningar av det nya stödet kommer att ske tidigast i december.

Krönika: En oväntad vänskap
KRÖNIKOR 2026-06-06 KL. 12:30
Premium

Krönika: En oväntad vänskap

Jessica Andersson om 20 år med Diggiloo
KULTUR & NÖJE 2026-06-06 KL. 09:00
Premium

Jessica Andersson om 20 år med Diggiloo

Turnélivet med Diggiloo-gänget • Mamma Mia! The Party • Havsutsikten i Gottskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.