POLITIK 2022-01-28 KL. 16:15

Eva Borg inte kvar som kommunalråd efter valet

Av Julia Sandsten Vikberg

Det ser ut som att Socialdemokraternas kommunalråd i Kungsbacka, Eva Borg, inte kommer att sitta kvar efter valet. Hon är längst ner på partiets lista inför valet till kommunfullmäktige.
– De ville ha förnyelse och det respekterar jag, säger Eva Borg.

Eva Borg inte kvar som kommunalråd efter valet

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Socialdemokraterna i Kungsbacka hade på torsdagskvällen valkonferens för att ta fram listan inför valet till kommunfullmäktige den kommande mandatperioden. Eva Borg, som har varit kommunalråd sedan 2008 och som även är andra vice ordförande i kommunstyrelsen, placerades då längst ner på listan. Hon lär alltså inte ha kvar posten som kommunalråd efter valet.
– Nej det lär jag inte vara eftersom att jag inte står överst på listan, säger Eva Borg.
Varför slutar du?
– Jag kandiderade och hade gärna varit kvar ett tag till, men partiet och valberedningen hade ett annat förslag. De ville ha förnyelse och det får man respektera. Jag hade gärna suttit kvar men så här är det i politiken, säger Eva Borg.
Vad ska du göra istället?
– Det är januari månad och jag sitter kvar till årsskiftet så jag har inte bestämt mig än, säger Eva Borg.
Överst på listan är Magdalena Sundqvist som i dag är ledamot i kommunstyrelsen samt nämnden för fritid och folkhälsa.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.