POLITIK 2022-09-11 KL. 20:59

Återhållsam glädje hos Liberalerna

Av John Skoglund

I vintras var partiet borträknat och låg långt under fyraprocentsspärren till riksdagen. Enligt SVT:s vallokalundersökning verkar partiet klara spärren och landade på 4,7 procent. På valvakan på Hotell Halland kom den största chocken över Moderaternas dåliga resultat i TV4:s valdagsundersökning.

Återhållsam glädje hos Liberalerna
Tommy Rydfeldt och Monica Neptun kollar in TV4 valdagsundersökning. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var ingen sprudlande glädje när undersökningen presenterades, det verkade som att Magdalena Andersson fortfarande kommer få leda landet. Men att partiet får hänga kvar i riksdagen var en lättnad.

– Ja, det var jätteskönt och hoppas att det håller sig eller till och med ökar. Med den utgångspunkten vi hade är det bra, och förhoppningsvis kan vi öka ytterligare under kvällen, säger Monica Neptun


Inga klackar i taket hos Liberalerna men en glädje för att undersökningen visar på luft till riksdagsspärren. Foto: John Skoglund


Valspurten har varit intensiv för alla valarbetare under de senaste veckorna.
– Vi har varit jättetaggade, vi har haft ett enormt valarbete, kampanjat, knackat dörrar och vi har verkligen lagt allt krut de här sju veckorna, säger Monica Neptun direkt efter SVT:s undersökning.



TV-klipp och nyheter

50 nya svenskar välkomnades på torget
2026-06-06 KL. 15:00
Premium

50 nya svenskar välkomnades på torget

Jessica Andersson om 20 år med Diggiloo
2026-06-06 KL. 09:00
Premium

Jessica Andersson om 20 år med Diggiloo

Turnélivet med Diggiloo-gänget • Mamma Mia! The Party • Havsutsikten i Gottskär

Krönika: En oväntad vänskap
2026-06-06 KL. 12:30
Premium

Krönika: En oväntad vänskap

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2026-06-06 KL. 12:30
Krönika: En oväntad vänskap

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.