En skogsbrand vid Skärsjöns badplats fick badande att larma. Räddningstjänsten är på plats och har påbörjat släckningsarbete.
Larmet kom in till SOS vid halv ett på midsommardagen. Branden ska enligt Räddningstjänsten vara av mindre omfattning.
– Det var badande som såg att det brann i skogen som ringde och sa att de behövde hjälp. Vi är där med ett antal brandbilar och har påbörjat släckning, säger Bosse Florell på Räddningstjänstens ledningscentral.
Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.