NYHETER 2019-09-28 KL. 07:58

Äpplets dag firas på Fyren

Äpplets dag firas på Fyren

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

 

Äpplets dag firas över hela Sverige denna vecka och i Kungsbacka sker det för första gången på Kulturhuset Fyren i dag den 28 september klockan 11-14.  Arrangör är Kungsbacka trädgårdsvänner.

Egentligen är det väl inte det bästa året att fira. Ganska ont om äppelblommor från början, och sen tog frosten ännu fler. Många har fått en riktigt risig skörd.

Men det blir trots det en lite miniutställning med olika svenska äppelsorter, och dessutom provsmakning.

Hjälp att sortbestämma

Pomologen Rolf Eskilsson som tidigare hade en stor äppelträdgård i Fjärås med mängder av sorter, gör ett efterlängtat återbesök här i Kungsbacka. Om du inte vet vad det är för äppelträd du har i trädgården, hjälper han till med sortbestämning. Men då gäller det att du kan få med dig tre välväxta äpplen att undersöka.

Det blir också tips om beskärning och plantering, ympning och mycket mer.

Dessutom hakar biblioteket på och plockar fram äppelböcker och äppelhistorier för alla åldrar ur sina hyllor. Vid Konsthallen en trappa upp på Fyren är det äppelmålning för barn under dagen. 

Det är Riksförbundet Svensk Trädgård som dragit igång evenemanget Äpplets dag.
Inspirationen kommer från England, där Apple Day firas sedan 1990.

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld
NYHETER 2025-05-15 KL. 21:00
Premium

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld

Bomben i Kolla – nu startar rättegången

TV-klipp och nyheter

Möt vårens succéspelare i en större intervju
2025-05-15 KL. 20:00
Premium

Möt vårens succéspelare i en större intervju

✔ Betygsätter starten ✔ Klubbytet ✔ Blyga målsättningen

Larm om trafikolycka på E6
2025-05-15 KL. 21:51

Larm om trafikolycka på E6

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.