För snart 100 år sedan skördade tennisspelaren René Lacoste framgångar. Nu mer är hans namn mest förknippat med kläder och den välkända krokodilen som varumärke. Nu kommer Lacoste enda butik i Sverige finnas i Kungsbacka.
27 juli öppnade Lacoste butiken på Hede Fashion Outlet och det franska varumärket har funnits över 90 år och sprungit ur tennisens värld
– Det är en lång och gedigen historia. Idag har vi bra ambassadörer och då bland annat Novak Djokovic, det är jätteroligt, säger Emma Lanzky, butikschef på Lacoste.
Lacoste på Hede kommer att vara den enda butiken I Sverige som kommer finnas som endast säljer varumärket framöver.
– Det är superkul att ha kunnat öppna upp en butik här på västkusten, vi hoppas att efterfrågan är stor såklart. Det har inte funnits någon Lacostebutik här innan och snart är vi den enda outletten i Sverige. Lacostebutiken i Barkarby stänger inom kort.
– Jag trivs bra att jobba här på Hede. Har varit här tidigare och det är ett jättefint utbud så det känns bra och nu under veckan har vi träffat många fina kunder. De är väldigt pålästa om produkterna och vet vad dom vill ha.
NK och Åhléns har Lacoste annars får man åka till Illum i Danmark för att hitta Lacoste
Vad kommer krokodilen ifrån?
– Det är från startandet, vår grundare René Lacoste kallades krokodilen "The Crock"
René Lacoste levde mellan 1904–1996 och var en tennisspelare, uppfinnare och affärsman. Han spelade mellan 1925–1929 hela tio Grand Slam-finaler. Sju blev vinster där tre var hemma i Paris. Det blev även två vinster i Wimbledon och två i US Open.
✔ Betygsätter starten ✔ Klubbytet ✔ Blyga målsättningen
Nya e-tjänsten för färdtjänstansökan får bra betyg
Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.