KLUBBNYTT 2023-11-22 KL. 14:54

Trupptävling på hög nivå

Trupptävling på hög nivå
Foto: Tölö GF

Trupp Violett från Tölö Gymnastikförening var helgen 11-12 november i Eskilstuna och tävlade i Riksfyran. En mångkampstävling med lag från hela Sverige. 26 lag gjorde upp i kvalet om de åtråvärda 10 platserna i finalen som gick på söndagen.

Kungsbackalaget gjorde mycket bra ifrån sig och kvalade in till finalen på en 7:e plats.

Det blev fjärde gången gillt för tjejerna i Rikssammanhang, att ta sig till final i en sådan här stor tävling. Stenhård konkurrens där det gäller att allt går bra utan några missar. Marginalerna är små.

Tölös trupp Violett hade en bra finaldag och till slut blev det en imponerande 8:e plats totalt. Laget som vann tävlingen var GF Nissaflickorna från Halmstad med en poäng på 36,300. Tölötruppen var endast 1,8 poäng efter på 34,500.

Vi ledare är väldigt imponerade och stolta över tjejernas prestationer under hela tävlingshelgen! En spännande ny erfarenhet, att vara i final som vi gärna gör om flera gånger!"

/Christine Höglander, ledare Tölö Gymnastikförening



Kungsbackabon anmäler Sveriges ledande politiker – för brutna vallöften
NYHETER 2026-03-20 KL. 08:10
Premium

Kungsbackabon anmäler Sveriges ledande politiker – för brutna vallöften

Kräver 100 000: "Vill ha tillbaka mina skattepengar"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.