Aktiv Judo var i helgen i danska Vejle på Matsumae cup och judoklubben lämnade inte tomhänta fråns tortävllingen. Det var 23 olika deltagarländer på plats och totalt 685 deltagare samt 44 domare.
Aktiv Judo hade coacherna Johan Johansson och Jennifer Ernst, fem deltagare och domaren Nellie Ernst på plats.
Bästa Domare: Nellie Ernst
Nellie gjorde en fantastiskt helg, yngsta domare i turneringen och med lägst domarelicens utnämndes Nellie till bästa domere under helgen.
Två brons
W-57kg Tova Granberg
U21-63kg Andrea Mocanoski
7:e plats
H-90kg Joel Hedenblad
9:e plats
W-63kg Gretha Östlind
H-90kg Joel Hedenblad
/Aktiv Judo
Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum
✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley
Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö
• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan
• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet
✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten
✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.









