Det blev framgångar för Vincent Dannberg på Skol-RM.
Lindesberg bjöd på stora framgångar för Fjäråstalangen Vincent Dannberg, som tävlar för Aktiv Judo. På sitt första Skol-RM kämpade Vincent sig till en bronsmedalj efter fyra matcher.
Vincent visade upp en imponerande skicklighet och genomförde flera snygga kast under dagen. Han har tränat hårt inför tävlingen, och resultatet var ingen överraskning för hans coach Gretha Östlind, som var mycket nöjd med att se Vincents träning ge utdelning i tävlingssammanhang.
– Vincent körde väldigt fin judo idag och fick till många snygga kast. Vi är glada att han lyckades få ut det han tränat på i tävlingen, säger coachen stolt.
Aktiv Judo gratulerar Vincent Dannberg till en välförtjänt bronsmedalj och ser fram emot fler framgångar i framtiden.
/Aktiv Judo
Experten förklarar varför regionen sticker ut
Malin bjuder in till sitt hem under Konstrundan
Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.




