Det blev framgångar för Vincent Dannberg på Skol-RM.
Lindesberg bjöd på stora framgångar för Fjäråstalangen Vincent Dannberg, som tävlar för Aktiv Judo. På sitt första Skol-RM kämpade Vincent sig till en bronsmedalj efter fyra matcher.
Vincent visade upp en imponerande skicklighet och genomförde flera snygga kast under dagen. Han har tränat hårt inför tävlingen, och resultatet var ingen överraskning för hans coach Gretha Östlind, som var mycket nöjd med att se Vincents träning ge utdelning i tävlingssammanhang.
– Vincent körde väldigt fin judo idag och fick till många snygga kast. Vi är glada att han lyckades få ut det han tränat på i tävlingen, säger coachen stolt.
Aktiv Judo gratulerar Vincent Dannberg till en välförtjänt bronsmedalj och ser fram emot fler framgångar i framtiden.
/Aktiv Judo
Drömmen var stridspilot – nu är hon chef i kommunen
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.


