Klik venligst
KLUBBNYTT 2024-10-28 KL. 11:17

Klubbnytt: Cupseger för Åsa IF:s P16

Av Christian Johansson

Klubbnytt: Cupseger för Åsa IF:s P16
Foto: Privat

Under helgen 25–27 oktober spelades Quality Cup för 16-åringar i Vänersborg/Trollhättan och Åsa IF åkte upp till turneringen med två lag (ett pojklag och ett flicklag). Åsa IF F16-lag var obesegrade i gruppspelet med 4 vinster och +12 i målskillnad. I kvartsfinalen mötte man Bollstanäs SK som besegrades med 6–4 efter straffar. I semifinalen stod sen Lerums IS för motståndet. Åsa spelade fin fotboll och vann rättvist med 1–0.

Finalen mot Hovås Billdal IF slutade oavgjort efter ordinarie speltid och fick avgöras på straffar där Hovås Billdal drog det längsta strået. Åsa IF flicklag fick dock med sig en mycket fin silvermedalj efter en fint genomförd turnering.

Åsa IF P16-lag var regerande silvermedaljörer och åkte upp för att försöka överträffa förra årets fina resultat. Gruppspelet bestod av lag från Sverige och Norge och Åsa IF P16 vann samtliga matcher på ett övertygande sätt. I kvartsfinalen besegrades Eriksbergs IF med 3–0 och man mötte därefter ett välspelande IFK Mariestad i en semifinal som Åsa IF till slut man vann med 2–0. Finalen på Vänervallen spelades mot Vara SK som i sin tur hade besegrat Lerum IS i sin semifinal. Matchen började i ett högt tempo och båda lagen visade på ett väldigt fint spel. Åsa IF P16 vann till slut finalen väldigt rättvist med 2–0 och man överträffade därmed förra årets andraplats och fick till sist lyfta pokalen som turneringens i särklass bästa lag.

Stort grattis till Åsa IF för en väldigt väl genomförd turnering!

/Åsa IF



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Stor enkät inför Aranäs nystart i allsvenskan
2026-09-28 KL. 19:45
Premium

Stor enkät inför Aranäs nystart i allsvenskan

Zanotti: "Zanotti är inte som alla andra"

Så har öppna förskolan förändrats på 50 år: ”Papporna har blivit fler”
2026-09-28 KL. 18:15
Premium

Så har öppna förskolan förändrats på 50 år: ”Papporna har blivit fler”

Pionjären berättar om starten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

Johan Malm började tävla i att öppna ostron för 20 år sedan. Sedan dess har Gottskärsbon hunnit tävla världen över och i år har segrarna avlöst varandra. På lördag väntar VM i Galway.