De blev framgångar för Kungsabcka TK i hemmaturneringen.
208 deltagare var anmälda till Säkra Doubles Open 2024 som spelades mellan den 11-14/4. Det var en ökning från förra årets 164 deltagare.
KTK hade drygt 50 deltagare anmälda och många gjorde fina prestationer.
Måns Ljungkull oh Vinston Stigh var andraseedade i PD15 och tog sig enkelt till final där förstaseedade paret Askari/Höglund väntade. I finalen visade firma Ljungkull/Stigh upp en mycket fin tennis och tog första set enkelt 6-1. Andraset blev jämnare och svängde fram och tillbaka. Setet gick till tiebreak där KTKs grabbar lyckades knyta ihop säcken och ta hem finalen.
I herrdubbel var det mycket KTK framme under den sista dagen. Segrare blev till slut Linus Gustavsson/Emil Carlsson som vann mot Felix Kjellberg (också KTK) och hans dubbelpartner Hugo Sjöstrand (Lerums TK). 6-3, 3-6 11-9 skrevs segersiffrorna till i finalen.
KTK hade även Philip Cassel och Patrik Börjesson i semifinal i Herrdubbel.
I flickdubbel 15 gick Olivia Wedefalk till final tillsammans med sin dubbelpartner Cornelia Strand från Elfsborg TK.
/Kungsbacka TK

Foto: Kungsbacka TK

Foto: Kungsbacka TK
"Måste vara sakfrågorna som står i fokus"
Norra Halland och Företagarna Kungsbacka ordnar politikerdebatt
Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka
Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.




