KLUBBNYTT 2023-11-29 KL. 08:59

Framgångar för Sandö IBK i DM för P10 och P11

Av Christian Johansson

Den blev en framgångsrik DM-helg för Sandö IBK.

Framgångar för Sandö IBK i DM för P10 och P11
Foto: Sandö IBK

Hallands Innebandyförbund bjuder årligen in till distriktsmästerskap och under säsongen 2023/2024 bjöd de in till klasserna: Senior, 2006/2007, 2008/2009 och 2010/2011. Sandö IBK efterfrågade och tilldelades ansvaret att arrangera distriktsmästerskapet för klassen P10/11 i Valldahallen, vilket visade sig bli en idrottslig och organisatorisk succé! Organisatoriskt vill klubben rikta ett stort tack till alla föräldrar som hjälpte till i caféet, sekretariatet, bakade, tog hand om alla deltagande lag och gäster och gav dem en härlig innebandyupplevelse.

Idrottsligt kan vi i Sandö IBK känna oss mycket stolta över våra spelare i P10 och P11. P10 vann grupp A efter mycket stabilt spel, där nyckelmatchen visade sig vara segern mot Warberg IBF med 3-2 i den första matchen. P11 gjorde en fantastisk insats och slutade tvåa i grupp B efter en mycket rafflande avslutande match som slutade 4-4 mot Varla IBK:s P10-lag. Lottningen gjorde att Sandö IBKs båda lag under söndagen möttes i en mycket spännande och spelmässigt sevärd semifinal där P10 efter hårt motstånd drog det längsta strået. I och med denna seger så spelar Sandö IBK:s P10-lag final mot Varla IBK:s P10-lag om att vara Hallands bästa lag! Finalen spelas lördagen den 16 december kl. 09.45 i Sparbanken Wictory Center i Varberg.

(Text och bild från Sandö IBK)



Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

TV-klipp och nyheter

2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt
NYHETER 2026-08-15 KL. 15:15
Premium

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt
POLITIK 2026-08-15 KL. 10:30
Premium

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
HANDBOLL 2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.