Klik venligst
KLUBBNYTT 2024-01-11 KL. 09:04

Aranässeger i Norden cup

Av Christian Johansson

HK Aranäs A-pojkar tog hem Norden cup i Göteborg.

Aranässeger i Norden cup
Segerlaget från Norden open. Foto: Patric Lindén

I mellandagarna spelade HK Aranäs A-pojkar (Födda 2007-2008) Norden cup i Göteborg. En handbollsturnering där de bästa lagen från Norden bjuds in för att tävla. För HK Aranäs väntade ett gruppspel med Skånela IF, Elverum Håndball och det duktiga akademilaget från Danmark, Vejle Idrottsskola. Aranäs lyckades ta sig ur gruppen på en andraplacering efter att ha förlorat en tuff kamp mot danska Vejle.

I slutspelet ställdes man mot norska Charlottenlund SK i kvartsfinal. Efter en något seg start från Aranäs så lyckas de till slut knyta ihop säcken och vinna med 22–18. I semifinalen ställs killarna mot ett skickligt och kvickt IR från Island. Genom ett aggressivt och högt försvarsspel, bra målvaktsspel och en fantastisk laginsats med hela 18 spelare aktiva under matchen så orkar inte islänningarna hänga med Aranäs i andra halvlek, det blir vinst med 29–21.

I finalen ställs ett revanschsuget HK Aranäs återigen mot danska Vejle. En fantastisk inramning i ett fullt Lillekärrhallen med nationalsång gjorde att killarna var taggade till tårna. Finalen var en riktig nagelbitare med två högt kvalitativa försvars- och målvaktsspel. Efter att ha kvitterat i ordinarie tid med fem sekunder kvar och sedan lika resultat efter förlängning så lyckas Aranäs att vinna matchen i "Sudden Death". En fantastisk känsla och glädje hos spelare, ledare, familj och kompisar. Sammanfattningsvis så visar HK Aranäs en fantastisk bredd på kvalitativa spelare under turneringen.

Totalt bidrar 19 spelare under turneringen där speltiden fördelas relativt jämnt mellan alla killarna.

(Text och bild från HK Aranäs)



Klik venligst
De tar upp kampen mot utsatthet på nätet
NYHETER 2026-04-16 KL. 21:00
Premium

De tar upp kampen mot utsatthet på nätet

"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"

TV-klipp och nyheter

Klart: Han tar över HK Aranäs
HANDBOLL 2026-04-15 KL. 18:45
Premium

Klart: Han tar över HK Aranäs

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.