KLUBBNYTT 2024-01-11 KL. 09:04

Aranässeger i Norden cup

Av Christian Johansson

HK Aranäs A-pojkar tog hem Norden cup i Göteborg.

Aranässeger i Norden cup
Segerlaget från Norden open. Foto: Patric Lindén

I mellandagarna spelade HK Aranäs A-pojkar (Födda 2007-2008) Norden cup i Göteborg. En handbollsturnering där de bästa lagen från Norden bjuds in för att tävla. För HK Aranäs väntade ett gruppspel med Skånela IF, Elverum Håndball och det duktiga akademilaget från Danmark, Vejle Idrottsskola. Aranäs lyckades ta sig ur gruppen på en andraplacering efter att ha förlorat en tuff kamp mot danska Vejle.

I slutspelet ställdes man mot norska Charlottenlund SK i kvartsfinal. Efter en något seg start från Aranäs så lyckas de till slut knyta ihop säcken och vinna med 22–18. I semifinalen ställs killarna mot ett skickligt och kvickt IR från Island. Genom ett aggressivt och högt försvarsspel, bra målvaktsspel och en fantastisk laginsats med hela 18 spelare aktiva under matchen så orkar inte islänningarna hänga med Aranäs i andra halvlek, det blir vinst med 29–21.

I finalen ställs ett revanschsuget HK Aranäs återigen mot danska Vejle. En fantastisk inramning i ett fullt Lillekärrhallen med nationalsång gjorde att killarna var taggade till tårna. Finalen var en riktig nagelbitare med två högt kvalitativa försvars- och målvaktsspel. Efter att ha kvitterat i ordinarie tid med fem sekunder kvar och sedan lika resultat efter förlängning så lyckas Aranäs att vinna matchen i "Sudden Death". En fantastisk känsla och glädje hos spelare, ledare, familj och kompisar. Sammanfattningsvis så visar HK Aranäs en fantastisk bredd på kvalitativa spelare under turneringen.

Totalt bidrar 19 spelare under turneringen där speltiden fördelas relativt jämnt mellan alla killarna.

(Text och bild från HK Aranäs)



NH betygsätter damlagens silly season
SPORT 2026-03-23 KL. 18:30
Premium

NH betygsätter damlagens silly season

✔ De får toppbetyg ✔ Korsbandsskadans betydelse ✔ "Svagare än ifjol"

Profilen får topptjänst i Skåne
SPORT 2026-03-23 KL. 14:00
Premium

Profilen får topptjänst i Skåne

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-03-23 KL. 12:39
Premium

Sporthelgen i korthet

Pojke slagen med sten i ansiktet
BLÅLJUS 2026-03-22 KL. 09:20
Premium

Pojke slagen med sten i ansiktet

Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken
NYHETER 2026-03-22 KL. 09:00
Premium

Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken

Burkarna går heta på nätet – ligger ute för 10 miljoner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-23 KL. 18:30
NH betygsätter damlagens silly season
Premium | SPORT 2026-03-23 KL. 14:00
Profilen får topptjänst i Skåne

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.