DEBATT 2025-05-07 KL. 14:00

Förskola, boende och Eksta hyllas med rosor

Av Johanna Simonsson

Förskola, boende och Eksta är några av de som hyllas i rosorna som kommit in senaste veckorna.

Förskola, boende och Eksta hyllas med rosor
Förskola, boende och Eksta hyllas med rosor. Foto: AI-genererad bild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

DAGENS ROS

TACK FÖR den uppskattade påsklunch som serverades i Kullaviksskolan. En smakfull maträtt med ”guldkant”. Väldigt gott och fint ordnat. Tack till vårt fantastiska kök.

Nöjd

DAGENS ROS och tack Smedjan/Blåklockan för de senaste sex månadernas trygghet, omsorg och respekt som visades mig som var boende hos er. Tack också för många goda skratt.

Claes Ps. Kikki, Eric och Lisa instämmer i tacket

DAGENS ROS till bästa ”vaktis” på Eksta, Bollvägen i Åsa. Alltid tillgänglig och snabb uttryckning.

Tacksam hyresgäst

JAG VILL ge en tacksam tanke och bifoga en stor ros till Motorkompaniet i Åsa. Ni lade ner så mycket tid på min krånglande lilla ”datamaskin” till bil och löste till sist problemet. Gratis och med vänlighet.

Monica

DAGENS ROS och tack till Eksta för en underbar förskola i Stockalid på ett färdigt område som är så passande bra för barnen.

En nöjd mormor

MÅNGA UNDERBARA rosor till Katarina och Anna-Karin som hjälpte mig när jag fick krångel med min bil vid Vallda kyrkogård. Ni är guld värda. Tusen tack.

Kvinnan i den gråa Toyotan

DAGENS VACKRASTE ros till killarna på Kungsbacka gummi som hjälpte oss att laga hjulet på vår bil fast de hade många däckbyten. Nu kan vi åka till Italien med lättnad.

Kramar från Suzuki-tanten



TV-klipp och nyheter

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

Ladan blev kafé – Stina driver bageri hemma på gården
FAMILJ 2025-05-06 KL. 20:00
Premium

Ladan blev kafé – Stina driver bageri hemma på gården

Tror att den gamla hederliga fikan är på väg tillbaka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Tränaren om FBK:s nya truppbygge

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.