DEBATT 2024-03-26 KL. 09:45

Debatt: Vi värnar om alla – med eller utan keps

Debatt: Vi värnar om alla – med eller utan keps
Vad ska polisen ha rätt att göra? Det handlar dagens debattartikel om. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Svar på SD:s debattartikel "Varför är MP måna om terrorister?"

Det är verkligen inte lätt att hänga med när SD tar ut svängarna. Antalet förslag från justitieminister Strömmer (M) som på olika sätt ska bekämpa gängkriminalitet och oönskade invandrare är stort och ökar hela tiden. Det går fort och det blir fel. Remisstider kortas ner och viktiga synpunkter missas eller ignoreras. Lagrådet – några av Sveriges främsta jurister – konstaterar gång på gång att regeringens förslag inte håller måttet.

Det finns nämligen något som kallas “rättsstatens principer” som Sverige under lång tid har försvarat. Det handlar om sådant som allas likhet inför lagen, att undvika godtycke och diskriminering och att alla har rätt att få sin sak prövad. Utan sådana principer blir demokratin ett lätt byte för auktoritära krafter. Se på Ryssland, som ett exempel.

Nu vill SD och regeringen införa så kallade säkerhetszoner där polis ska få rätt att visitera människor och undersöka bilar, utan brottsmisstankar, med syfte att därigenom undvika att svåra brott begås. Då ska man veta att det inte finns några belägg för att det skulle fungera särskilt bra. De erfarenheter som finns från andra länder är mestadels tveksamma eller rent negativa. Oskyldiga människor trakasseras och de kriminella flyttar snabbt någon annanstans. Tryggheten minskar.

Därför tycker vi att det som behöver göras i kampen mot brottsligheten måste vila på stabila grunder av såväl erfarenheter och forskning som på rättsstatens principer. För vår del är det självklart inte fråga om att “måna om terrorister” utan om att värna om svenska medborgare och andra i vårt land, med eller utan keps.

Maria Losman (MP), gruppledare kommunfullmäktige Kungsbacka

Jan Riise (MP), riksdagsledamot



Kampen går vidare för Träffpunkten
NYHETER 2026-03-19 KL. 17:00
Premium

Kampen går vidare för Träffpunkten

457 namnunderskrifter inlämnade till politikerna

Larm om brand
BLÅLJUS 2026-03-19 KL. 16:47
Premium

Larm om brand

Premiär för nya elbilspremien
NYHETER 2026-03-18 KL. 19:00
Premium

Premiär för nya elbilspremien

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-03-19 KL. 21:54
Person eldade nära fastighet
Premium | NYHETER 2026-03-19 KL. 17:00
Kampen går vidare för Träffpunkten
Premium | BLÅLJUS 2026-03-19 KL. 16:47
Larm om brand

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.