DEBATT 2026-04-26 KL. 15:00

Debatt: Stärk familjen, inte den statliga styrningen

Debatt: Stärk familjen, inte den statliga styrningen
Familjer bör själva få bestämma hur föräldradagarna fördelas, skriver debattörerna. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Familjen är samhällets viktigaste gemenskap. Det är där barn får sin första trygghet, sina värderingar och sin känsla av tillhörighet. Därför måste också politiken utgå från att stärka, inte styra familjen.

När ett barn föds i Sverige får föräldrar 480 föräldradagar. Dessa dagar finns till för barnets bästa: för anknytning, omsorg och närvaro. Men alla familjer ser olika ut, och det måste få vara så.

Idag är 90 dagar reserverade för vardera förälder. Intentionen kan vara god, men verkligheten är mer komplex. För många familjer fungerar inte denna uppdelning. Egenföretagare, lantbrukare och personer med stort ansvar i sitt arbete har ofta begränsade möjligheter att vara borta under längre perioder. I andra familjer finns en naturlig fördelning där en förälder har bättre förutsättningar att vara hemma mer. När staten låser dagar riskerar det att leda till att de inte används alls och det drabbar i slutändan barnet.

Kristdemokratisk politik sätter familjen i centrum. Vi tror på subsidiaritetsprincipen: att beslut ska fattas så nära människan som möjligt. Staten ska vara ett stöd, inte en styrande kraft i familjelivet. Föräldrar är inte problem som ska korrigeras de är ansvarstagande vuxna som vill sina barns bästa.

I ett demokratiskt samhälle förväntas människor ta ansvar, fatta beslut och forma sina liv. Den tilliten måste också omfatta familjen. Politiker i Stockholm kan aldrig fullt ut förstå varje enskild familjs vardag, behov och förutsättningar.

Därför bör familjer själva få bestämma hur föräldradagarna fördelas. Det är vid köksbordet, i samtal mellan föräldrar som de bästa besluten för barnet fattas. Inte genom politisk detaljstyrning.

Låt familjerna få vara just familjer.

Fredrik Kollberg (KD), gruppledare

Annika Ulfsdotter Strandhede (KD), ledamot IF



TV-klipp och nyheter

Fuktproblem på många hus – värst i Halland
2026-05-14 KL. 13:00
Premium

Fuktproblem på många hus – värst i Halland

Experten förklarar varför regionen sticker ut

Åsabon öppnar sitt hem för utställning
KULTUR & NÖJE 2026-05-13 KL. 16:00
Premium

Åsabon öppnar sitt hem för utställning

Malin bjuder in till sitt hem under Konstrundan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.