DEBATT 2025-01-05 KL. 13:00

Debatt: Stoppa straffbeskattningen av dansband

Av Christina Forlin

Debatt: Stoppa straffbeskattningen av dansband
Ta bort dansbandsmomsen uppmanar Sverigedemokraterna. Arvingarna på bilden är ett av banden som berörs. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I dag straffbeskattas dansband i Sverige med en moms på hela 25 procent – en skatt som inte bara är orättvis utan också skadlig för både kultur och ekonomi i våra lokalsamhällen. Momsen hindrar kulturen från att blomstra, samtidigt som andra kulturella evenemang, som teater och konserter, har förmånlig kulturmoms på endast sex procent. Detta är en orättvisa som vi inte längre kan acceptera.

Att ta bort dansbandsmomsen skulle leda till lägre biljettpriser och locka fler människor till dessa evenemang. Fler deltagare skulle inte bara göra kulturen mer tillgänglig, utan också ge ett kraftigt lyft till den lokala ekonomin. Tänk på alla de som besöker mindre orter för att uppleva ett dansband – de spenderar pengar på boende, mat och andra lokala tjänster. Ett stöd till dansbanden är ett stöd till hela bygden.

Men det handlar inte bara om dansband. Den höga momsen gör det också dyrare att arrangera andra typer av musikevenemang där människor vill dansa – evenemang som kulturellt sett är lika viktiga som konserter och teater.

Ett dansvänligt musikevenemang blir mycket dyrare att genomföra än ett liknande utan dans, trots att båda bidrar till samma kulturella syfte. Om vi ser på dessa tillställningar som kulturella aktiviteter bör de givetvis omfattas av samma förmånliga moms, precis som konserter och teaterföreställningar.

Vi sverigedemokrater har länge drivit denna fråga och inför nästa års budget har vi föreslagit att dansbandsmomsen avskaffas. För att bevara våra levande traditioner

och stärka vårt kulturarv måste vi skapa bättre förutsättningar för dessa evenemang. Sverigedemokraterna står upp för dansbanden, folkparkerna och våra lokalsamhällen – för ett Sverige där kulturen får blomstra, utan onödiga hinder.

Alexander Christiansson (SD), kulturpolitisk talesperson

Carita Boulwén (SD), riksdagsledamot Kungsbacka

Erik Hellsborn (SD), riksdagsledamot Varberg

Sara-Lena Bjälkö (SD), riksdagsledamot Falkenberg



Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
FAMILJ 2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2025-06-30 KL. 13:17
Premium

Sporthelgen i korthet

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-07-01 KL. 16:00
50 år sedan: Ny väg till innerstaden
Premium | FOTBOLL 2025-07-01 KL. 13:26
Åsasonen byter klubb i Tyskland

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

100 bilder från den härliga studentfesten

100 bilder från den härliga studentfesten

Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.