Dånande från hög musik i bil och tutor. Ja, precis så låter det när jag ska sova den 16/6. Kommunen har planerat ett vägarbete mitt i natten utanför ett bostadshus område? Hur tänkte ni där?
Tummen upp till information via sms tre dagar innan. Men ingen varning om att det var ett nattligt arbete som skulle pågå. Dessutom i tre veckors tid. Det är med hög sannolikhet att detta tutande och dånande kommer ge alla boende på Teatergatan 4 tinnitus.
Detta är ett riktat klagomål från en som bor på Teatergatan 4 till dem som har planerat arbetet. Förmodligen bor ingen av dem i området.
Antingen hoppas jag att arbetarna lägger av helt med dånande musik och tutor. Annars hade en sponsring med öronproppar eller noise cancelling hörlurar suttit fint. Tack på förhand.
"Folk på golvet är rädda för att säga till"
Se filmen från annorlunda händelsen
Men slottet påverkas inte av förändringen
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.