Vallda Trädgårdsstad har det senaste på riktigt lyft upp frågan om den skeva samhällsplaneringen i kommunen. Speciellt den i väster.
Den som åker Säröleden mot Kungsbacka möts av normal samhällsplanering i Kullavik och Särö. Kungsporten och Särö Centrum är där de skall vara. Gott så. Sedan passerar man förbi Kungsbacka Golfklubb och vips möter man inte något naturligt nav förrän Kungsbacka tätort.
De naturliga naven i Vallda är Trekanten, Sandö, Lerkil och Gärdet. Där bör planeringen ha fokuset i första hand. Lunnavägen, som Vallda Trädgårdsstad tar fasta vid, är ett villospår, då den bland annat saknar regelbunden busstrafik av 7**-sort.
Också den kommande översiktsplanen verkar planera Vallda utifrån detta onaturliga tillstånd, då Säröbanan 2.0 också planeras på åkermark långt från busshållplatserna på orten. Stationsläget i Vallda bör i så fall tas bort.
Vallda måste planeras lite seriösare än Vallda Trädgårdsstad. Någon som vågar med den bedriften?
Emanuel Alfredsson
Anmälan om vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada
Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.


