DEBATT 2025-02-15 KL. 15:00

Debatt: "Processen med samråd framstår som en charad"

Debatt:
"Det är obegripligt att våra folkvalda väljer att fortsätta med en, som det verkar, underfinansierad verksamhet", skriver debattören. Skiss: Semrén & Månsson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Att genomföra ett så kallat samråd för Arenan, utan att samtidigt presentera investeringskostnad och driftsbudget för oss kommuninnevånare/skattebetalare är totalt meningslöst. Vad är det vi skall ha en åsikt om? Är det färgen på tapeter eller kaklet på toaletterna?

När de tjänstemän som presenterade projektet på Kungsmässan 23/1 varken kunde, eller ville, gå igenom driftsbudgeten, som enligt tidningsuppgifter uppgår till cirka 50 miljoner kronor per år, det vill säga en miljon i veckan, så framstår processen med samråd mer som en charad.

Gissa vad jag föreställer….?

I en tid då såväl idrotts- och kulturföreningar, som förvaltningar inom kommunen, hela tiden får minskade anslag och tvingas till besparingsåtgärder är det obegripligt att våra folkvalda väljer att fortsätta med en, som det verkar, underfinansierad verksamhet.

Jag kan inte bedöma behovet av nya ytor för idrott som handboll/fotboll/innebandy/gymnastik etc. Men, jag har rätt till en ekonomisk genomlysning av projektet, och kanske parallellt en jämförelse med simhallen, så jag bättre kan förstå vad mina skattepengar används till.

Börje Dalsmo



Långläsning: Tränaren inför den dramatiska avslutningen
BANDY 2026-01-22 KL. 18:00
Premium

Långläsning: Tränaren inför den dramatiska avslutningen

✔ Skadeläget ✔ Hur de ska undvika jumboplatsen ✔ Vinterns överraskning

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.