Antal barn i förskoleåldern och elever i grundskolan har minskat och kommer fortsätta minska fram till 2027/2028, därefter kommer det sakta att öka så att 2033 är det samma antal som 2023.
Med detta som bakgrund fattade nämnden för För- och grundskola beslut om att lägga ner ett par förskolor samt att flytta Kolla högstadium till Varlaskolan. Vänsterpartiet var det enda partiet som motsatte sig detta.
Vi ser det minskade antalet barn i verksamheterna som en möjlighet för Kungsbacka kommun att minska antalet barn i barngrupperna i förskolan samt att få minskade klasstorlekar i grundskolan.
Vi anser att grupp-/klasstorlekar ska vara i paritet med de normer/delningstal som Skolverket förordar. För förskolan gäller att barngrupper för ett- till treåringar inte skall vara större än 12 barn samt högst tre barn per heltidsanställd. För äldre barn rekommenderas max 15 barn per grupp samt högst fem barn per heltidsanställd.
Stora barngrupper är ett förhållande som stressar både barn och förskollärare. Troligtvis bidrar det till en sämre kvalitet på omsorg, utveckling och lärande. Vi vill också se ett tak eller ett spann för klasstorlekar.
Positiva effekter av mindre klasstorlekar enligt Björn Öckert professor i nationalekonomi är: Mer lärartid per elev vilket underlättar för alla, inte minst de som behöver lite mer individuell hjälp samt att risken för störningar blir mindre. Effekter på elever: Högre studieresultat, bättre självförtroende och uthållighet.
På högstadiet drabbar de stora klasserna inte minst studieron.
Violet Dunér ledamot i Kommunfullmäktige
Jan-Christer Jansson ledamot i nämnden för För- och grundskola
Läs mer debatt:
Debatt: Varför behövs kultur?
Debatt: Bin i kris – fem sätt att bli deras hjälte
Debatt: Kolla inte i förfall – arbete pågår
ANNONS
"Hot om vite ifall vi inte plockade ner det"
19 normingenjörer samlas i antologi om handling och förändring
Mästarna får tillbaka stjärnan i Aranäs hemmapremiär
Margareta och Ingrid tar sitt projekt till Kungsbacka
✔ Supersviten 2025 ✔ Storseger gav andraplats ✔ Plattmatch mot jumbon
Lätt tillgänglighet till glasögon är verklighet i Sverige. Men verkligheten ser inte likadan ut i andra delar av världen. Ett exempel är Tanzania i Afrika, där stora delar av befolkningen inte har råd att skaffa glasögon. Därför genomför optikkedjan Specsavers så kallade Eye camps i landet. Med på den senaste resan var Matilda Gustafsson, 30, från Kungsbacka. – Det känns väldigt bra att ha fått hjälpa så många människor på plats, säger hon.