Tänk dig en värld utan kaffe, choklad eller äpplen. En tredjedel av maten vi äter kommer från växter som pollineras av vilda bin, humlor och andra pollinatörer.
Men våra bin är i fara. Den utbredda användningen av skadliga bekämpningsmedel och bristen på blommande växter har fått allvarliga konsekvenser för deras livsmiljöer. När bina drabbas, hotas också vår matproduktion. Så vad kan vi göra? Här är fem enkla sätt att hjälpa våra vilda trädgårdsmästare.
Välj ekologisk mat: Köp ekologisk mat så bidrar du till minskad användning av bekämpningsmedel – vilket i sin tur gynnar bina. Skadliga bekämpningsmedel är ett av de stora hoten mot bina idag.
Odla bivänliga blommor: Ängsmarkerna håller på att försvinna och med dem vilda bin och andra pollinatörer. Odla trädgårdsblommor som tillsammans blommar från tidig vår till sen sommar. Svenska och ekologiska blommor och fröer gynnar bina mest.
Undvik gifter: Använd inga kemiska bekämpningsmedel i din trädgård. Bina behöver mat och bostäder, inte gifter!
Gör om gräsmattan till äng: En gräsmatta är en näringsfattig öken för våra vilda pollinatörer. Gör om en bit av gräsmattan till äng så skapar du ett eget litet paradis för bina.
Bygg ett vildbihotell: Hjälp bina med bostadsbristen. Den enklaste varianten av ett bihotell är att borra hål i stubbar, döda träd eller en träbit som hängs upp i soligt läge. Vänta och se bina flytta in.
Tillsammans kan vi rädda våra vilda pollinatörer och på så vis också säkra vår framtida matförsörjning.
Naturskyddsföreningen i Kungsbacka
Läs mer debatt:
Debatt: Kolla inte i förfall – arbete pågår
Debatt: Vi kan göra mer för att motverka psykisk ohälsa
ANNONS
"Långa nätter med inte så mycket sömn utan mycket spelande."
Se filmer och bilder direkt från festen
Förr jagade hon undermåliga familjehem och smugglare i jobbet som reporter på Norra Halland. Nu är Josefine Julén chefredaktör på Jaktjournalen och nyss hemkommen från en drömresa – svartbjörnsjakt i Kanada.