DEBATT 2025-05-28 KL. 10:00

Debatt: Hårt jobb för att locka fler företag

Debatt: Hårt jobb för att locka fler företag
Dagens debattartikel handlar om fler arbetsplatser i Kungsbacka. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Svar på insändare från Sven Gustavson i NH 2025-05-13 "Byt fokus – fler arbetsplatser behövs i kommunen".

Vi instämmer i Sven Gustavsons åsikt att det behövs fler arbetsplatser i Kungsbacka kommun.

Kungsbacka har många små och medelstora företag som skapar värdefulla jobb i vår kommun och bidrar till vår gemensamma välfärd. Fyra av fem nya jobb skapas i dessa företag och Kungsbacka kommun jobbar aktivt med en bättre service och ett bra bemötande till företagen.

För oss är det viktigt att det finns goda förutsättningar att driva företag i hela kommunen och arbetet med att skapa ny mark för företag pågår i Klovsten, Västra Varla, Frillesås, Fjärås, Onsala och Billdal.

Det är viktigt att det finns ny mark att erbjuda företag som växer och behöver större ytor eller en ny plats när nuvarande lokaler ska försvinna i samband med byggnation av nya bostäder i centrum. I Sydöstra centrum, i den norra delen av Inlag, planeras förutom bostäder även lokaler för företag. Med behagligt promenadavstånd från Kungsbacka station är läget perfekt för både arbetsplatser och bostäder.

Ett aktivt arbete pågår för att välkomna fler företag till Kungsbacka, så att fler arbetsplatser skapas i vår kommun. Vi vet att många företag i Göteborgsregionen expanderar och letar ny plats och det är tillgången till planerad företagsmark som avgör var etablering kommer ske.

Här är Kungsbackas långsiktiga arbete med att skapa ny mark för företag en stor fördel för kommunen jämfört med andra kommuner där planerad mark saknas. Därför är planering av nya områden för företag en av frågorna som kommer ha hög prioritet även framöver.

Lisa Andersson (M), kommunstyrelsens ordförande

Fredrik Hansson (C), kommunstyrelsens 1:e vice ordförande

Läs mer debatt:

Debatt: Spökplaner hotar rättssäkerheten

Debatt: Nej till arenabygget

Debatt: Invånarna ska kunna bada i havet



Gammal lanthandel blev parets kreativa oas
FAMILJ 2025-05-28 KL. 20:00
Premium

Gammal lanthandel blev parets kreativa oas

Snart öppnar de upp för Vårsalong i Konstladan

Föräldrar ger höga betyg till barnomsorg i Kungsbacka
NYHETER 2025-05-28 KL. 12:15
Premium

Föräldrar ger höga betyg till barnomsorg i Kungsbacka

Men kommunen hoppas på fler svar nästa år

Klar för VM i sommar
SPORT 2025-05-28 KL. 10:22
Premium

Klar för VM i sommar

Vill rädda golfbanan – har samlat in nästan 1 000 namn
NYHETER 2025-05-28 KL. 07:00
Premium

Vill rädda golfbanan – har samlat in nästan 1 000 namn

Startade namninsamling för två veckor sedan

Långläsning med OBK-profilen Adam Fogelblad
FOTBOLL 2025-05-27 KL. 20:00
Premium

Långläsning med OBK-profilen Adam Fogelblad

✔ Tankarna på att sluta ✔ Tränardrömmarna ✔ Varför han inte är bunden till OBK

S-budget: Slopad karensdag, arbetsskor och studentmössa
POLITIK 2025-05-27 KL. 19:00
Premium

S-budget: Slopad karensdag, arbetsskor och studentmössa

"Skattesänkning inget populärt förslag!"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Magnus väg från containerkäk till okrönt hamburgerkung

Magnus väg från containerkäk till okrönt hamburgerkung

Det som började i en liten container för nio år sedan har nu utvecklats till en kedja med sju restauranger. Hur blir man egentligen Kungsbackas okrönte hamburgerkung? NH träffade en av Dinéägarna Magnus Bodin för att söka svaret.