Insändaren Still alive påstår oriktigt att gångöverfarten mellan Badhusparken och hotell Halland är att betrakta som ett övergångsställe och menar då att fordonsförare har väjningsplikt.
Ett övergångsställe är en plats där gående kan korsa en gata som är markerad med vägmärke, vägmarkering eller både och. Vid sådant obevakat övergångsställe har fordonsförare väjningsplikt mot gående.
Överfarten mellan Badhusparken och hotell Halland är en gångpassage som är en plats där gående kan korsa en gata men där fordonsförare inte har väjningsplikt mot gående. Det är alltså inte ett övergångsställe. Förarens i skåpbilen körsätt lämnar mycket i övrigt att önska men det är en annan sak.
Staffan R
”Jag ser verkligen fram emot detta!”
✔ Utebliven speltid ✔ Hoppandet mellan klubbarna ✔ Nya klubbvalet
”Det går att köpa på många platser, sedan fungerar det som Foodora”
Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.