DEBATT 2022-08-12 KL. 11:00

Debatt: Borde vi snabbt införa ett chefsansvar?

Debatt: Borde vi snabbt införa ett chefsansvar?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vad skiljer en enhetschef/förvaltningschef jämfört med sektionschef/divisionschef åt?

Trögheten i kommunala systemet jämfört med det civila är frustrerande och kostar miljoner för oss skattebetalare. Myndigheter i alla ära, men beslutsvägar och medbestämmande måste förändras. Alla myndighetschefer och kommunala beslutsfattare skulle tvingas att läsa Jan Carlssons bok ”Riv pyramiderna”.
Inför varje sommarperiod läser vi om personalbristen i olika kommunala verksamheter. Vem har har ansvaret att det saknas folk? Jo cheferna naturligtvis. Vi gör så gott vi kan, säger de och skyller på pandemin och nu Putinkriget.

Men, tänk om man som chef i privata näringslivet svarat på det viset. Sparken eller omplacering hade det blivit.
Har ingen högavlönad chef eller politiker funderat över att lösa personalproblemet genom att låta de anställda på golvet som gör jobbet medverka aktivt i schemaplaneringen och arbetsmetoder? Samt en anständig lön. Alla skulle tjäna på detta. Agera och lösa problemet!

Skulle vara intressant att se om man ”tog in” erfarna chefer från privata marknaden för att lösa sommarproblemen i vård och omsorgen. Ganska övertygad om att en märkbar förändring till det bättre skulle ske.

Kanske borde man ändra helt på det kommunala och myndighetsbaserade chefssystemet.

Är det föråldrat, ställer vi för låga krav, och borde vi snabbt införa ett chefsansvar som innebär att vi kan omplacera eller avskeda inkompetenta chefer?

Janne Heimbrand

Karriären kan vara över efter oväntade skadan
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 18:00
Premium

Karriären kan vara över efter oväntade skadan

✔ Tankarna kring en comeback ✔ Duellen mot profilen ✔ Mötet med knäoraklet

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 10:57
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-15 KL. 16:00
10 år sedan: Skumdisko och hundkalas
Premium | SPORT 2026-06-15 KL. 13:30
Talangerna är redo för EM: "Spännande"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.