DEBATT 2021-01-21 KL. 16:00

Debatt: Fest med gröna ärtor?

Debatt: Fest med gröna ärtor?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Replik angående insändare i NH 12/1–21 om nyårsmat på äldreboende.


Blev uppriktigt arg, ledsen, upprörd och förbannad. Trodde väl knappast att det kan stämma, gör det verkligen det?


Hur kan vederbörande som ansvarar för matsedel till de boende, ens komma på tanken att på nyårsafton ska det serveras ”gröna ärter” till de boende? Efter att i snart ett helt år fått stå ut med alla dessa eftergifter: ingen kontakt med nära och kära, isolering, kanske förlorat vänner och bekanta och även andra boende.


Stackars alla äldre! Vore det inte på sin plats att tänka: på nyårsafton måste vi åtminstone servera lite extra god mat till de boende? Lite uppmuntran mitt i allt elände, de betalar ju själva dessutom.


Håller verkligen med insändarskribenten.



Läs fler debattartiklar här

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”
NYHETER 2026-09-21 KL. 20:00
Premium

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”

Berättar om: • Historiska kriminaldramat • Varför sekelskiftet fascinerar • Besöket på teatern

TV-klipp och nyheter

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”
2026-09-21 KL. 11:52
Premium

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”

Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-09-21 KL. 13:30
FBK-tränaren sågar cupens upplägg
Premium | SPORT 2026-09-21 KL. 11:25
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.