TRAFIK 2022-11-29 KL. 08:00

Stationen ska fixas - men perronglyft får vänta

Av Kristian Alm

Det grävs och asfalteras på mittplattformen vid Resecentrum. Men det är bara spår 1 som renoveras. Resten får vänta flera år.

Stationen ska fixas - men perronglyft får vänta
Perrongen vid spår 1 renoveras och höjs. Men resten får vänta flera år.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

För något år sedan renoverades perrongen vid norrgående spår tre. Men resenärer söderut från spår 2 har fått vänta, trots att det är en halv meter upp från perrongen till tåget på värsta stället.
Viss förhoppningen uppstod när det började mätas och grävas för någon vecka sedan, men tyvärr: det handlar bara om en akutlagning.
– Nu hanteras endast perrongen mot spår 1 vid hisschakten. Ytan mot spår 2 kommer inte att höjas i detta arbete, säger Annika Atterhagen, åtgärdsplanerare på Trafikverket.
Som Norra Halland tidigare berättat har perrongen dåliga geotekniska förutsättningar och skulle behöva byggas om helt. Den är även för smal, och borde breddas. Det innebär i sin tur att spåren behöver flyttas och det finns det inte plats för utan en större ombyggnad.
Trafikverkets utredning för några år sedan pekade på en summa mellan 50 och 70 miljoner!
– Resterande del av perrongen kommer att hanteras i den större underhållsåtgärden/reinvesteringen som är planerad inom 6-7 år, meddelar Annika Atterhagen.
– Samtidigt bevakar vi om/när förslag om större investeringar i Kungsbacka kommer med i nästa nationella infrastrukturplan. Vi har en regelbunden intern dialog om plattformens skick och möjlighet att tidigarelägga de planerade underhållsåtgärderna med hänsyn till resenärernas säkerhet, tillgängligheten och tågtrafiken.





Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.