TRAFIK 2023-07-06 KL. 14:07

Mycket långa köer söderut på E6 i eftermiddag

Av Ronny Karlsson

Det är långa köer på E6 söderut under torsdagseftermiddagen. Bilister som kan rekommenderas att ta en annan väg.

Mycket långa köer söderut på E6 i eftermiddag
Det är väldigt långa köer söderut på E6 under torsdagseftermiddagen. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Köerna sträcker sig söderut från Kungsbacka, och det finns inga rapporter om olyckor längs vägen. I stället är det troligen vägarbetet mellan Fjärås och Frillesås som gör att det blir långa köer.

Där arbetas det med mitträcket och efter dagens arbete tas en semesterpaus.


Trafiken står nästan helt stilla och det tar lång tid att ta sig från Kungsbacka till Frillesås via E6. Foto: John Skoglund

Norra Halland berättade i går om det uppehållet, men också om att arbetet är försenat.

Den som kan välja andra vägar bör nog göra det, för trafiken på E6 lär inte minska under de kommande timmarna.


Många bilister valde att kringgå köerna genom att åka genom Kungsbacka. Foto: Christina Wagner

Många valde att kringgå köerna genom att åka genom Kungsbacka mot Fjärås. Strax efter 15 började köerna på E6 lätta något.



Krönika: Hurra för Europa!
KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KULTUR & NÖJE 2025-05-11 KL. 15:00
Lyckad premiär på City Rock

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.