Tänk om alla våra gymnasieungdomar kunde fira studentbal tillsammans. Då skulle den sista månaden i skolan, efter 13 år, vara som pricken över i:et. Tjolöholm är fantastiskt på alla sätt! Ordna bussar till och från Kungsbacka, duka upp långbord, boka orkester, tänd en brasa på stranden, mingla runt slottet.
Låt dem få välja på tre alternativ: Slottet med trerätters middag. Logdans med salladsbuffé. Strandparty med lekar.
Alla är med, även de som vill, av lärare och föräldrar. Viktigast av allt är förstås att gymnasieskolorna har huvudansvaret för organisationen. Lägga ut på entreprenad till föräldrar, restaurang eller förening kanske?
Mama Mia
Balkongdramat slutade med räddningsinsats
Alice drabbades av hjärntumör och stroke när hon var 1,5 år gammal
✔ Karriärens största stund ✔ Nya yrket ✔ Kärleken till Kungsbacka
"Vill få lite mer Texas till Kungsbacka"
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.




