Tänk om alla våra gymnasieungdomar kunde fira studentbal tillsammans. Då skulle den sista månaden i skolan, efter 13 år, vara som pricken över i:et. Tjolöholm är fantastiskt på alla sätt! Ordna bussar till och från Kungsbacka, duka upp långbord, boka orkester, tänd en brasa på stranden, mingla runt slottet.
Låt dem få välja på tre alternativ: Slottet med trerätters middag. Logdans med salladsbuffé. Strandparty med lekar.
Alla är med, även de som vill, av lärare och föräldrar. Viktigast av allt är förstås att gymnasieskolorna har huvudansvaret för organisationen. Lägga ut på entreprenad till föräldrar, restaurang eller förening kanske?
Mama Mia
Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.

