POLITIK 2023-01-19 KL. 16:30

Moderat kritik mot S-förslag om skolan

Av Kristian Alm

– Bra att S engagerar sig i skolan men de borde börja med sin egen läsförståelse!
För- och grundskolenämndens ordförande moderaten Emanuel Forsell är syrlig efter budgetmötet i veckan där Socialdemokraterna krävde extra satsningar.

Moderat kritik mot S-förslag om skolan
Emanuel Forsell (M) är ny ordförande i För- och grundskolenämnden. Arkivfoto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I veckan publicerade Norra Halland S-förslagen på nätet.
Det handlade bland annat om 35 miljoner kronor extra till att förstärka elevhälsan samt att satsa på socialpedagoger och pedagogiska måltider. Dessutom att personalen ska få erbjudas individuell kompetensutveckling och införa fler studiedagar per termin så att personalen får mer planeringstid.

Utspelet fick Emanuel Forsell att gå i taket. Sedan ett par år tillbaka ser nämligen budgetprocessen inte ut så att man ska lämna förslag i kronor och ören i nämnden.
I stället lämnar man en skrivelse till kommunlednigen där man i ord och resonemang beskriver hur utmaningar för förvaltningen ser ut det kommande året. Det blir sedan underlag för en diskussion med budgetberedningen, där den ekonomiska ramen tas fram inför beslutet på fullmäktige i juni.
Först då är det tanken att kronor och ören ska specificeras, och oppositionen kan i sin tur lägga sitt budgetförslag.
– Socialdemokraterna gör ett yrkande om mer pengar utan att berätta var de ska tas ifrån, och följer inte arbetsordningen de själva varit med och tagit fram. Man kan nästan tro att de inte har för avsikt att få igenom sitt förslag, utan det är mest ett utspel för medierna att nappa på, säger Emanuel Forsell.

Oviljan att underordna sig arbetsordningen är dock ingen särskild socialdemokratisk synd. Den förre moderate ordföranden i Individ och familljeomsorg, Kallle Påsse Sundvall, var också kritisk till att hans nämnd inte fick siffersätta satsningar man hade behov av. Han fick dock inget gehör av sina partikamrater.

I budgetskrivelsen som antogs på nämndsmötet (S-förslaget avvisades) i veckan så talas det om flera problem som väntar:
"allt större andel av den ekonomiska ramen behöver gå till lokaler istället för undervisning".
"Marknadskrafterna gör att lönekostnaderna blir allt större, vilket får till följd att den ekonomiska ramen räcker till allt färre medarbetare".

Vet inte nämnden bäst hur mycket extra pengar som behövs?
– Att sätta ett önskemål i summor är ett historiskt misstag som slutar med att varje nämnd ska ta i så mycket som möjligt, det är inte långsiktigt hållbart. Däremot kommer det krävas att man vågar prioritera klokt under åren som kommer. Man kan inte bara fortsätta som man gjort innan utan måste fokusera på kärnverksamheten. Vi behöver använda pengarna smartare, vi har mindre pengar per invånare, det är den krassa verkligheten för oss och hela Sverige.
– Om inte Socialdemokratena var nöjda med hur förutsättningarna beskrevs i det liggande förslaget kunde de väl ha skrivit ett mer rättvisande förslag.


TV-klipp och nyheter

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.