NYHETER 2022-06-15 KL. 08:00

Momina drömmer om att läsa till läkare

Av Kristian Alm

Drömmen är att bli läkare precis som pappa. Men det är en tuff omställning för 15-åriga Momina Yousofi från Afghanistan.
– Jag saknar mina vänner där.

Momina drömmer om att läsa till läkare
Lärarna Marie Kassis och Mary Aghaei är stolta över 15-åriga Momina Yousofi som efter bara ett halvår efter flykten från Afghanistan klarar att skriva en berättelse på svenska. Foto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

När talibanerna erövrade landet blev situationen ohållbar för familjen.
– Pappa, mamma, jag och mina tre bröder flydde till Pakistan. Där var vi en månad innan vi kunde ta oss hit för ett halvår sedan, berättar Momina.
Det är ingen lätt omställning att plötsligt dimpa ner i ett främmande land och flytta in en lägenhet i lilla Anneberg, som ligger långt från allt det som är välkänt för henne.
– Jag saknar mina vänner, och håller kontakt med dem på Whatsapp. Men de är ledsna för att de inte får gå i skolan, talibanerna har stängt dem för flickor.
I stället har Älvsåkersskolan blivit den fasta punkten. På kort tid har Momina Yousofi lärt sig grunderna i svenska, och ambitionen är hög:
– Jag vill bli läkare som pappa.
Men det kostar på.
– Jag har inte fått några kompisar än, när jag inte är i skolan är jag bara hemma.
Nå, om allt går väl kanske Momina så småningom blir kollega med sin pappa. Han har nämligen precis klarat av sin SFI (svenska för invandrare) och satsar på att få en svensk läkarlegitimation.
Kommer du kunna flytta tillbaka någon gång?
– Nej, jag tror inte det.

Läs mer: Festlig skolavslutning för Uppstarten
Läs mer: Utmaning att klara ständig inflyttning


Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.