NYHETER 2022-08-10 KL. 06:59

Kravet: förbjud mopedbilar

Av Julia Sandstén Vikberg

Förbjud mopedbilar och låt A-traktorer köra snabbare. Det föreslår Riksförbundet M som menar att mopedbilar har höga utsläpp och dålig säkerhet.

Kravet: förbjud mopedbilar
Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Mopedbilarna har låg krocksäkerhet och var fjärde mopedbil är inblandad i en olycka. Den som kör en mopedbil släpper dessutom ut lika mycket partiklar som 164 personbilar tillåts göra. Dessa fordon är en fara för både förarna och miljön, men fortsätter att öka i antal, säger Heléne Lilja, chef för kommunikation och samhälle på Riksförbundet M Sverige, i ett pressmeddelande.
Förbundet, som är en konsumentorganisation för bilister och andra trafikanter, vill att mopedbilar ska fasas ut och förbjudas. Man påtalar bland annat att mopedbilar ofta tillverkas av plast och glasfiber och är lätta fordon med svagare kaross. Förbundet menar att A-traktor har en stabilare och säkrare konstruktion i jämförelse och anser att hastigheterna för A-traktorer, som i dag är 30 kilometer i timmen, borde höjas.
– De låga hastigheterna orsakar köer och försämrar framkomligheten för andra trafikanter. På 2+1-vägar och andra vägar med begränsade möjligheter att köra om ökar risken för upphinnandeolyckor. Med en hastighetshöjning skulle trafikrytmen förbättras och fler välja bort mopedbilen, säger Heléne Lilja i pressmeddelandet.

Läs mer: Populär – men hur säker är mopedbilen?
Läs mer Omstridda fordonet ger känsla av frihet

Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott
FAMILJ 2025-11-20 KL. 21:00
Premium

Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott

Ingemar och Elsa Vendelstrand kör häst och vagn på Tjolöholms julmarknad

TV-klipp och nyheter

Här är årets medarbetare i Kungsbacka
2025-11-20 KL. 20:00
Premium

Här är årets medarbetare i Kungsbacka

Sportchefens svar om nyckeltrion
FOTBOLL 2025-11-19 KL. 19:24
Premium

Sportchefens svar om nyckeltrion

Profilen blir ny sportchef i Tölö
FOTBOLL 2025-11-19 KL. 16:15
Premium

Profilen blir ny sportchef i Tölö

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.