NYHETER 2022-08-10 KL. 07:00

Omstridda fordonet ger känsla av frihet

Av Henrik Laurén

Kungsbacka har blivit ett riktigt fäste för ungdomar som kör mopedbil. Mest av allt är det möjligheten att kunna ta sig fram som lockar.

Omstridda fordonet ger känsla av frihet
Lovisa Åhlström och kompisen Victoria Engdahl har käkat hamburgare och klara att åka vidare. FOTO: HENRIK LAURÉN

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

De tonåringar som kör mopedbil upplever det som positivt att inte behöva vänta på buss. För många är det en frihetskänsla som skapas när man har sin egen mopedbil.
Klara Clase har kört mopedbil i cirka 1,5 år. Hon gillar framförallt friheten och enkelheten.
– Man slipper åka buss eller fråga föräldrarna om att bli körd.
Hon är medveten om att mopedbilarna och har negativa sidor.
– Det är väl säkerheten framför allt. Mopedbilen är inte lika säker som en bil men stadigare och säkrare än en tvåhjulig moppe.
Lovisa Åhlström har kört mopedbil i ett år och gillar sitt fordon.
– Man tar sig enkelt överallt och litet snabbare än en A-traktor. Det är lätt att ta sig dit man ska, till kompisar till exempel.
Den begränsade hastigheten upplever hon i bland som ett problem ute på vägarna.
– Nackdelen är att man skapar köer. Jag försöker släppa förbi men en del bilister är ju arga på mopedbilarna. Så mycket andra nackdelar är det nog inte, säger Lovisa.

Läs mer: Populär – men hur säker är mopedbilen?
Läs mer: Kravet: Förbjud mopedbilar

Från stor framgång i Polen till vård på intensiven
SPORT 2026-07-07 KL. 21:00
Premium

Från stor framgång i Polen till vård på intensiven

Sandra Gustafsson svårt sjuk efter andraplatsen

TV-klipp och nyheter

Oron: Vård drabbas av befarat underskott på 36 miljoner
NYHETER 2026-07-06 KL. 19:00
Premium

Oron: Vård drabbas av befarat underskott på 36 miljoner

Åtgärder införs efter minus i budget

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.