En fest på en restaurang i Kungsbacka blev riktigt stökig under natten till tisdag. Polis tillkallades och flera personer fick transporteras bort från platsen.
Det var ett större sällskap som samlades i de centrala delarna av Kungsbacka för att fira under måndagskvällen och firandet blev rejält.
– Det var en hög berusningsgrad på festdeltagarna, säger stationsbefälet Gustav Arvidsson.
Till slut kallades polis till platsen och det hela lugnade inte ner sig så mycket då heller. I stället valde polisen att avlägsna flera personer och även omhänderta två av personerna.
- Vi gjorde det för att de hade varit störande av den allmänna ordningen, säger Arvidsson.
Däremot finns ingen brottsmisstanke mot någon av de personer som polisen körde från platsen.
19 normingenjörer samlas i antologi om handling och förändring
Mästarna får tillbaka stjärnan i Aranäs hemmapremiär
Margareta och Ingrid tar sitt projekt till Kungsbacka
✔ Supersviten 2025 ✔ Storseger gav andraplats ✔ Plattmatch mot jumbon
Lätt tillgänglighet till glasögon är verklighet i Sverige. Men verkligheten ser inte likadan ut i andra delar av världen. Ett exempel är Tanzania i Afrika, där stora delar av befolkningen inte har råd att skaffa glasögon. Därför genomför optikkedjan Specsavers så kallade Eye camps i landet. Med på den senaste resan var Matilda Gustafsson, 30, från Kungsbacka. – Det känns väldigt bra att ha fått hjälpa så många människor på plats, säger hon.