TRAFIK 2025-09-30 KL. 11:14

Tappad stege stör trafiken på E6

En tappad stege skapar vissa problem för trafikanter på E6 under tisdagsförmiddagen.

Tappad stege stör trafiken på E6
En tappad stege stör trafiken på E6 under tisdagsförmiddagen.. BVilden är tagen vid ett annat tillfälle.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är på E6 i höjd med Hanhals som något tappat en stege. Den ligger nu på vägbanan och skapar vissa problem för trafikanter som kör norrut.

Trafikverket har kallat ut personal och bedömer att stegen ska vara bortplockad vid 11.45. Fram till dess är det alltså läge att ta det lite lugnt.

Även vid den norra infarten till Kungsbacka finns en viss risk för problem, då det ligger en del bråte på vägbanan. Det här problemet ska vara löst runt 12.45, och det ska inte ha någon stor påverkan på trafiken.



TV-klipp och nyheter

Gunnar Strömmer:
2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.