KRÖNIKOR 2023-04-06 KL. 17:30

Krönika: Hur firar man egentligen påsk?

Av Christina Forlin

Krönika: Hur firar man egentligen påsk?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ja, vad gör man egentligen på påsk? Det verkar inte självklart hur den ska firas.
Visst, det är ungefär samma mat som vid midsommar och jul, med några mindre variationer. Sill, snaps, gärna Jansson, ägg förstås och någon paj och för den som gillar efterrätter är det ett gyllene tillfälle att äta sig mätt på tårta. På påskdagen får det gärna vara lammstek.

Men annars? Är det någon som klär ut sig till påskkärring nuförtiden? Slängs det påskbrev, vispas äggtoddy eller tävlar man i hur många ägg man orkar äta?
Jag vet inte.

När barnen var yngre var viktiga inslag lösgodis till extrapris och innebandycuper. Även att gömma påskägg förstås, det var lika kul för oss föräldrar som för de små och jag skulle inte ha något emot att fortsätta om det bara fanns några som var sugna på att leta.
Själv vill jag gärna elda en påskbrasa utomhus. Helst en stor sådan, men det har jag svårt att få med mig någon annan på efter den brasa som tog sig farligt bra i det torra fjolårsgräset. (Det klarade sig – vi hade vatten till hands, men det var läskigt ändå).
Hellre då elda i öppna spisen, och spana på grannens eld.

Påskharen kan man också spana efter, här i Kungsbacka är det inte så svårt att få syn på honom bland spirande blad och snödroppar, stor och fet brukar han sitta på gräsmattan.
Och ja påskliljor och andra blommor brukar höra påsken till.
Gult, fint och vårligt, men hur är det med påskris? Det verkar var en vana på utdöende efter påskfjädrarnas tvivelaktiga ursprung uppdagades. Eller? Det finns ju andra dekorationer att klä sitt ris med, men är det någon som gör det?
Och gå till kyrkan, som i juletider, tror jag inte många har för vana. Även om påsken är en av de största, om inte den största, av alla kyrkliga högtider. Matteuspassionen är det nog för all del några som vallfärdar till kyrkan för.

Men vad återstår då för alla andra? Måla ägg kanske eller vira in dem i lökskal och koka.
Att påsk är bra kan vi nog ändå enas kring. Det är väldigt skönt och behövligt med några dagars ledighet så här års, oavsett om man väljer att ägna sig åt fotboll, äta marsipanägg eller bara vara ute och känna att våren kanske ändå snart är här.

Glad påsk!


Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen
HANDBOLL 2026-03-10 KL. 19:00
Premium

Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen

Aranäsparets oväntade väg till Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-03-11 KL. 17:00
Gravidlycka för OBK-kaptenen
Premium | HANDBOLL 2026-03-11 KL. 16:59
Landslagsstjärnan har gjort sitt val

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.