FOTBOLL 2020-08-15 KL. 13:44

Lerkils IF fortsätter imponera

Kanske är det dags att sluta benämna Lerkils IF som "det unga Lerkils IF". Laget går nämligen som tåget med noll insläppta mål på de fyra senaste matcherna. Under fredagen tog man ytterligare en imponerande seger mot topplaget IF Leikin.

Lerkils IF fortsätter imponera
Lerkils IF har stått för en stark säsong.


Vi har tidigare benämnt Lerkils IF som ett ungt och spännande lag. Men det kanske är dags att se dem som ett riktigt seniorlag. De är inte längre bara ett ungt lag som har en ljus framtid längre, de levererar nämligen just nu.

Man har förvisso spelat DM-matcher mot lite sämre motstånd. Mot lag från divison 5 och 6. Men under fredagens match så ställdes man mot toppmotstånd, och man gick hem med tre nya poäng.

– Vi får en straff efter 24 minuter och med den så börjar vi ta över, säger tränaren Mikael Andreasson.

Trots att man gör mål på just straff så är det inget som förminskar insatsen i matchen enligt Andreasson.

– De åker på en utvisning i 45:e minuten men vi hade dominerat halvleken fram till dess. Och sen är det dominerande bollinnehav från oss andra halvlek igenom. Vi kunde ha gjort både tre och fyra mål med flyt i avsluten, säger han.

Lerkils IF har tidigare haft en inställning till säsongen där man inte förväntar sig att gå direkt upp till trean. Men om laget fortsätter prestera på detta sättet är det nog inget som är omöjligt.

– Vi ligger ju högre upp i tabellen än vad vi budgeterat, men killarna gör det så bra. De är otroligt bra skolade från tidigare träningar i ungdomsleden, säger Andreasson.

Härnäst väntar DM kvartsfinal mot BK Astrio som befinner sig en divison över Lerkils IF. DM är visserligen inget man prioriterar, men eftersom man kommit såpass långt så gör man vad man kan för att vinna matcherna.

– Nu har vi tagit oss till kvartsfinal och det är inte så att jag kommer vila några spelare, utan vi ska ge Astrio en riktigt bra match, säger Andreasson.

 

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld
NYHETER 2025-05-15 KL. 21:00
Premium

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld

Bomben i Kolla – nu startar rättegången

TV-klipp och nyheter

Möt vårens succéspelare i en större intervju
2025-05-15 KL. 20:00
Premium

Möt vårens succéspelare i en större intervju

✔ Betygsätter starten ✔ Klubbytet ✔ Blyga målsättningen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.