FOTBOLL 2017-12-09 KL. 18:12

Lerkil IF värvar från Tölö IF

Lerkil IF värvar från Tölö IF

Första nyförvärvet i Lerkils IF är på plats. De har hittat innermittfältaren Johan Eliasson, 21, från Tölö IF.

 

FOTBOLL. Provträningarna i Lerkils IF har pågått i en månads tid. En som varit där och gjort avtryck är Johan Eliasson, 21, som förra säsongen spelade i Tölö IF.

Tränaren Peter Karlsson imponerades så pass mycket att han får ett kontrakt till nästa säsong.

– Jag gillar spelare som inte riktigt är uppmärksammade och har fått den kredd de förtjänar. Han är oerhört nyttig men märks inte så mycket, säger tränaren.

Är han tänkt att ersätta någon som lämnar?

– Det är inte klart om vi tappar någon på innermittfältet. Det är en tvåvågsspelare som är bra på huvudet, en spelartyp vi inte har haft. Han är främst tänkt att krydda truppen. 

 

Kungsbacka IF har gjort klart med Filip Jungevi, 20, som lämnar Lerkils IF. ”Med en rapp och positivt avig stil kommer han att göra det bra i vår spelartrupp,” skriver KIF på sin hemsida.



Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld
NYHETER 2025-05-15 KL. 21:00
Premium

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld

Bomben i Kolla – nu startar rättegången

TV-klipp och nyheter

Möt vårens succéspelare i en större intervju
2025-05-15 KL. 20:00
Premium

Möt vårens succéspelare i en större intervju

✔ Betygsätter starten ✔ Klubbytet ✔ Blyga målsättningen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.