DEBATT 2023-08-20 KL. 16:00

Veckans ris och ros

Varje vecka samlar vi riset och roset från papperstidningarna. Denna vecka uteblev dock riset, men desto mer skickade in rosor.

Veckans ris och ros
Denna vecka uteblev riset men det blev desto fler rosor. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Dagens ros

Den vackraste bukett med rosor till läkaren Anna Heden Rosengren på Capio Vallda. Tack för att du är så hjälpsam när det blir jobbigt för mig ibland. Du har ett hjärta av guld.

Selexid Furadantin-patient

En stor ros till Ali Alabdullah, läkare på Neurologen i Kungsbacka. Ali lyssnar, är påläst, förklarar och har empati.

Ingvar

Dagens ros till sjuksköterska Karin Martin på Hjärtmottagningen i Kungsbacka. Du har känts så trygg och omtänksam i våra telefonsamtal.

Susan Lorén

Rosor i mängder och tack till er alla på Lärkbackens Förskola och Solkullens Fritidshem i Frillesås. Två underbara veckor har vi haft.

Walter och Hilda

Tack, ni villaägare som sätter ut överbliven frukt till oss förbipasserande att smaka på! Mitt barnbarn blev jätteglad när hon kunde ta ett äpple ur en utplacerad låda, att äta av på väg till tåget – och jag tog med mig några hem. Läste idag att 9 av 10 äpplen ej äts, utan ligger kvar på gräsmattan. Så stort tack till er som bjuder oss utan trädgård eller äppelträd!

Kungsbackagumman

Dagens ros till Ragnsells som tömde våra soptunnor 9 augusti, trots att vi missat att ställa ut dem. Stort tack!

Ringgatan 21

Stort fång av de vackraste rosor till Patrik på Kungsbacka kommun, Vård och omsorg. Din hjälpsamhet var mycket uppskattad.

Tacksam larmkund



Krönika: Hurra för Europa!
KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KULTUR & NÖJE 2025-05-11 KL. 15:00
Lyckad premiär på City Rock
Premium | NYHETER 2025-05-10 KL. 18:05
Lärorikt om hemberedskap

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.