Varje vecka samlar vi riset och roset från papperstidningarna. Denna vecka uteblev dock riset, men desto mer skickade in rosor.
Dagens ros
Den vackraste bukett med rosor till läkaren Anna Heden Rosengren på Capio Vallda. Tack för att du är så hjälpsam när det blir jobbigt för mig ibland. Du har ett hjärta av guld.
Selexid Furadantin-patient
En stor ros till Ali Alabdullah, läkare på Neurologen i Kungsbacka. Ali lyssnar, är påläst, förklarar och har empati.
Ingvar
Dagens ros till sjuksköterska Karin Martin på Hjärtmottagningen i Kungsbacka. Du har känts så trygg och omtänksam i våra telefonsamtal.
Susan Lorén
Rosor i mängder och tack till er alla på Lärkbackens Förskola och Solkullens Fritidshem i Frillesås. Två underbara veckor har vi haft.
Walter och Hilda
Tack, ni villaägare som sätter ut överbliven frukt till oss förbipasserande att smaka på! Mitt barnbarn blev jätteglad när hon kunde ta ett äpple ur en utplacerad låda, att äta av på väg till tåget – och jag tog med mig några hem. Läste idag att 9 av 10 äpplen ej äts, utan ligger kvar på gräsmattan. Så stort tack till er som bjuder oss utan trädgård eller äppelträd!
Kungsbackagumman
Dagens ros till Ragnsells som tömde våra soptunnor 9 augusti, trots att vi missat att ställa ut dem. Stort tack!
Ringgatan 21
Stort fång av de vackraste rosor till Patrik på Kungsbacka kommun, Vård och omsorg. Din hjälpsamhet var mycket uppskattad.
Tacksam larmkund
Maleviksbon Fabian Ruben storsatsar med växande vårdcentralskedja
Gott om kända artister till Kungsbacka
"Hade varit mer transparent att redovisa kvittot"
Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat
I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.






