DEBATT 2020-08-03 KL. 19:55

Debatt: Vi vill behålla vår fontän i Kolla

Debatt: Vi vill behålla vår fontän i Kolla
Den kvarvarande fontänen kommer att tas ned inom kort.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Läste precis artikeln angående eventuell fontän i dammen i Björkris? Nu förstår jag inte alls?
Vi hade i Kolla Park en fontän, som togs bort nyligen. Nu funderar man på att kanske flytta den, till dammen i Björkris, om det finns ström.


Men varför? När det nu är bra med cirkulation i en damm, och det förstår vem som helst, kan väl vi få behålla den i Kolla Park. Alla i området har precis lika stor glädje av den här. Kan Jens Loreskog förklara, varför det skulle vara bättre och lättare att ordna med en fontän vid Björkris än hos oss?


Vi vill ha vår fontän, så skänk inte bort den utan försök att lösa problemet hos oss i Kolla Park!


Emils matte


Läs mer:

Kan Helenes ide rädda dammen?

Strulande fontäner ska tas bort

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.