DEBATT 2024-04-23 KL. 10:00

Debatt: Vi har en planet att rädda!

Debatt: Vi har en planet att rädda!
Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Den globala uppvärmningen går allt snabbare med redan katastrofala konsekvenser, höjda havsnivåer, extremväder med perioder av torka, skyfall, stormar, skogsbränder. Människans existens på vår planet är hotad.

Då går klimatförnekare ut, oftast politiskt på yttersta högerkanten, och röstfiskar med argument om vi kommer till makten behövs inte några obekväma och kostsamma inskränkningar i vardagen, utan lev som vanligt.

Högerextrema partier riktar nu in sig på klimatpolitiken och vill riva upp EU:s klimatlagar. Med detta kommer vi inte att nå de viktiga klimatmålen i parisavtalet. Den globala uppvärmningen måste under 1,5 grader. Nettoutsläppen av växthusgaser minska med 55 procent fram till 2030 och att vara klimatneutrala år 2050.

Mitt förslag är att vi överlämnar dessa viktiga frågor till vårt Klimatpolitiska råd, en oberoende och tvärvetenskaplig expertorganisation, alla med hög kompetens om den livsviktiga klimatomställningen.

Det innebär att för människans fortsatta existens måste samtliga riksdagspartier etablera en gemensam miljöpolitik. Nu gäller det allas våra liv!

Charlotte Gärde



Alfred överlevde kylan i vrakets mast
KULTUR & NÖJE 2025-07-01 KL. 20:45
Premium

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Carl-Magnus Stolt berättar den dramatiska historien om Maconas förlisning

Åsasonen byter klubb i Tyskland
FOTBOLL 2025-07-01 KL. 13:26
Premium

Åsasonen byter klubb i Tyskland

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.