DEBATT 2023-10-22 KL. 16:00

Debatt: Vad händer med Onsala Herrgård?

Debatt: Vad händer med Onsala Herrgård?
Dagens andra debattartikel handlar om Onsala herrgård. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

2018 upphävde Länsstyrelsen kommunens byggnadslov för HVB-hem på Onsala Herrgård, vilket även fastställdes av Miljödomstolen och Miljööverdomstolen då detaljplanen inte tillåter vårdverksamhet. Nu har ägarna tydligen sökt nytt byggnadslov för att erbjuda rehabilitering i samband med sjukdom på Onsala Herrgård.

Rehabilitering i samband med sjukdom är att betrakta som vårdverksamhet, vilket gällande detaljplan inte tillåter. Skulle ägarna trots att det strider mot gällande detaljplan få igenom ett byggnadslov för rehabilitering så har man fått byggnadslov för en vårdverksamhet och då ska vi komma ihåg att HVB-hem också är en vårdverksamhet.

Så frågan måste ju ställas, vad har ägarna för plan? Varför söker man detta byggnadslov när det är uppenbart att det strider mot gällande detaljplan?

Man får hoppas att byggnadsnämnden inte gör samma felbedömning som förra gången när Länsstyrelsen upphävde byggnadslovet då det stred mot gällande detaljplan, som fortfarande gäller.

Med hopp om en bättre lösning för Onsala Herrgård



Mållöst på Ledet:
FOTBOLL 2025-07-06 KL. 19:47
Premium

Mållöst på Ledet: "Besviken"

TV-klipp och nyheter

Många har astma – utan att veta om det
2025-07-06 KL. 16:30
Premium

Många har astma – utan att veta om det

Obehandlad allergi ökar risken för astma
2025-07-06 KL. 17:45
Premium

Obehandlad allergi ökar risken för astma

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-06 KL. 19:47
Mållöst på Ledet: "Besviken"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.