DEBATT 2025-12-13 KL. 15:30

Debatt: Undersköterska – en stjärna i vården

Debatt: Undersköterska – en stjärna i vården
Att vara undersköterska är något av de finaste en kan utbilda sig till, skriver debattören. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Du tror du vet vad en undersköterska gör varje dag. Ungdomar tror att undersköterskor enbart torkar bajs varje dag.

Men tro mig vi gör så mycket mer än så.

Att vara undersköterska handlar om att se när en person mår dåligt, hjälpa när händerna inte längre räcker till, vara dig nära när du skrattar, gråter, saknar och minns livet du en gång hade.

Varje dag är ingen sig lik. Varje dag kan ett liv ta slut. Vardagen som undersköterska är inte densamma.

Jag sitter och håller din hand. Du är kall och orkar inte längre hålla dina ögon öppna. Jag berättar att jag finns där. Jag klappar din kind, försäkrar mig om att du är varm. Jag plockar fram de kläder du ska ha när själen lämnar din kropp. Du är fri nu, du får nu träffa dina kära igen, du får gå runt bland molnen och stjärnorna och se ner på världen.

Vad jag som undersköterska gör är så mycket mer än vad ungdomar idag tror.

Jag är med din anhörig/närstående när livet är på väg att lämna dina ögon.

Jag sätter mig bredvid dig. Tittar när du tar dina sista andetag. En tår letar sig fram hos mig, vi är bara människor även vi som jobbar nära döden. Minnen av tiden som varit och hur du varit får mig att skratta till. Vi har skapat ett band till varandra, jag har fått vara med dig genom livet sen du flyttade in hos oss.

Att vara undersköterska är något av de finaste en kan utbilda sig till. Det handlar om en personlig utveckling att jobba inom vården. En utbildning du får genom läran att hjälpa andra. Tro mig, du kommer inte ångra dig om just du väljer att plugga till undersköterska.

Tänk att du får jobba med en människa som byggt vårt land. Den människan bär med sig mer kunskap om livet än vad jag har. Tillsammans kan era samtal skapa både minnen och utveckling.

Malin Sjunneborn ,

undersköterska

Björkris vård och omsorgsboende

Läs mer debatt:

Debatt: Avskaffa ämnesveckor i skolan

Debatt: Specialiserad avdelning för Parkinson behövs

Debatt: Män mördar och kvinnor dör – det räcker nu



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-13 KL. 13:00
Bandet är klippt – nya gymmet öppet
Premium | FOTBOLL 2025-12-13 KL. 12:04
Profilen lämnar och byter bana

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.